Jandarmanın halkla ilişkiler kapsamında icra ettiği toplumsal gelişime destek faaliyetlerinin vatandaşlar üzerindeki etkilerinin analizine ait bir çalışma
A research on analysis of the impacts of 'activities supporting social developments' implementations on citiziens carried out by gendarmerie within the context of public relations
  1. Tez No: 220005
  2. Yazar: ERKAN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Public Relations, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türkiye cografyasının büyük bir kısmında görev yapmak durumundaolan jandarma, bir bakıma Türk Silahlı Kuvvetlerinin hatta devlet otoritesininhalkın önünde aynası konumundadır. Jandarma teskilatı icra ettigi emniyet veasayis görevlerinden dolayı, sürekli halk ile iç içe olmak zorundadır. Buzorunluluk, jandarmaya halkla iliskiler konusunda çok hassas olmasınıgerektirir.Bu hassasiyetin bilincinde olan jandarma, 1990'lı yılların basındanitibaren halkla iliskileri gelistirmek, güçlendirmek ve halkla bütünlesmekamacıyla, Toplumsal Gelisime Destek Faaliyetleri (TGDF) adı altında,baslangıçta sadece Güneydogu Anadolu bölgesinde daha sonraları ise tümyurt geneline yayılan çesitli uygulamalar icra etmistir.Bu çalısmada, Ankara linin Sincan/Akçaören ve Beypazarı/Sarayköylerinde de icra edilen söz konusu uygulamaların vatandaslar üzerindekietkileri, çevresel, sosyolojik ve psikolojik boyutlardan ele alınarak arastırılmısve bazı açık uçlu sorularla da, vatandasların faaliyetler hakkındaki tercihleri,duygu ve düsünceleri ögrenilmeye çalısılmıstır. Ayrıca bu faaliyetlerinjandarmanın dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin halkla iliskilerine katkılarıda incelenmistir.Yapılan arastırma neticesinde, vatandasların insaat türü çalısmalarıen çok tercih etmelerinden ve yapılan islerin büyük bir kısmının da bu türdenolmasından dolayı çevresel etkilerin büyük oranda pozitif çıktıgı, bunamukabil daha çok bilinçlendirme ve kurs gibi etkinlikleri içeren sosyolojiketkilerin düsük kaldıgı görülmüstür. Faaliyetler psikolojik yönden isevatandaslar üzerinde yine çok olumlu bir etki bırakmıs ve büyük bir kesim,bu faaliyetlerin devam etmesi gerektigi yönünde görüs belirtmistir.Ayrıca yapılan inceleme neticesinde, çalısmaların jandarmanınhalkla iliskilerine de büyük katkılar sagladıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Gendarmerie, which is making its duty in most of the Turkey, in onerespect is the mirror of Turkish Armed Forces, even state authority in thepresence of people. Gendarmerie organization, for its security and publicorder duty that it carries out, has to lie one inside the other. This obligation,makes gendarmerie to be very sensitive about public relations.Gendarmerie, already conscious about this sensitivity, first at theSoutheastern Anatolia and later in the whole country put various applicationsinto practice under the name of Activities Supporting Societal Developments(TGDF) for improving public relations, strengthening it and to become aunited whole with people starting from early 1990?s.In this research the activities, that were also done in Ankaraprovince?s Sincan/Akçaören and Beypazarı/Saray villages, effects on peoplewas researched by considering the environmental, sociological andpsychological dimensions and it has been tried to learn people?s preferencesabout activities, their feelings and thoughts with some open ended questions.Besides, these activities contribution to gendarmerie?s and so Turkish ArmedForces public relations is also analysed.As the result of the research it is seen that environmental effectswere mostly positive due people chose the construction type workings andmost of the works were this type, but opposing to that sociological effects onactivities which included mostly rendering consciousness and courses haveremained low. In psychological way activities have made greatly positiveimpression on people and most of the people have explained their opinionsfor the necessity of continuation of these activities.Also as the result of the study, it is seen that activities made greatcontributions to gendarme?s public relations.