Askeri lise öğrencilerinin ve yatılı okuyan sivil lise öğrencilerinin stres ve ergenlik dönemi gelişimsel ödevleri açısından karşılaştırılması
Comparing military high school students and civilian boarding high school male students for their stress life and level of fulfilling developmental duties of adolescence
- Tez No: 220004
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HİSLİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Education and Training, Psychology, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu arastırmanın amacı; askeri lise ögrencilerini ve yatılı okuyan, erkek, sivil lise ögrencilerini stres yasantıları ve ergenlik dönemi gelisimsel ödevlerini yerine getirme düzeyleri açısından karsılastırmaktır. Arastırmanın literatür kısmında stres ve ergenlik dönemi konularına ve bu konularla ilgili yapılmıs bazı çalısmaların sonuçlarına yer verilmistir. Arastırmanın uygulama kısmında ise 348'i fen liselerinden (yatılı okuyan, erkek), 430'u askeri liselerden olmak üzere toplam 778 lise ögrencisinden toplanan anket sonuçları degerlendirilmistir. Yapılan degerlendirmelerden sonra, askeri lise ögrencilerinin sivil lise ögrencilerine göre anlamlı olarak; daha az stres belirtisi gösterdigi, bulundugu okulda ögrenci olmaktan daha çok memnun oldugu, daha az yalnızlık hissettigi, strese daha az yatkın oldugu, stresle basaçıkmada etkili yöntemleri daha fazla, etkisiz yöntemleri daha az kullandıgı bulunmustur. Ergenlik dönemi gelisimsel ödevlerinin yerine getirilmesi açısından bakıldıgında, askeri lise ögrencilerinin, sivil lise ögrencilerine göre anlamlı olarak; orta ve geç ergenlik dönemi gelisimsel ödevlerini daha az, ergenlik dönemi sonrası gelisimsel ödevlerini daha fazla yerine getirdigi bulunmustur. lk ergenlik dönemi gelisimsel ödevlerinin yerine getirilmesinde askeri lise ve sivil lise ögrencileri arasında anlamlı fark bulunmamıstır. Ölçekler arası iliskilerin incelenmesi sonucu lise ögrencilerinin stres belirtileri arttıkça; ögrenci olmaktan duydukları memnuniyet düzeylerinin azaldıgı, yalnızlıklarının arttıgı bulunmustur. Bunlara ek olarak lise ögrencilerinin, ergenlik dönemi gelisimsel ödevleri yerine getirme seviyesi ile stres belirtileri arasında pozitif korelasyon bulunmustur. Yani lise ögrencilerinin ergenlik dönemi gelisimsel ödevlerini yerine getirme seviyesi arttıkça, stres belirtileri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare military high school and civilian boarding high school male students for their stress life and level of fulfilling developmental duties of adolescence. In the literature section of this study, subjects about stress and adolescence were discussed and some researches? results about stress and adolescence were mentioned. In the application section, the data ,collected from 348 civilian boarding high school male students and 430 military high school students, were analized and evaluated. After evaluation and discussion, it was found that; a. Military high school students? stress syptoms were smaller than civilian high school students?, b. Military high school students? level of satisfaction in relation to be a student was found higher than civilian high school students?, c. Military high school students had lower level of loneliness than civilian students, ç. According to civilian high school students? stress vulnerability, military high school students had less stress vulnerability, d. Military high school students used more effective and less ineffective coping strategies than civilian high school students, e. Military students? level of fulfilling developmental duties of middle and late adolescence were smaller than civilian high school students?, f. Military students? level of fulfilling developmental duties of after adolescence were bigger than civilian high school students, g. There was no difference between military and civilian students? level of fulfilling developmental duties of puberty. When the relation of scales were analized in general, it was found that; a. There was a linear correlation between stress symptoms and loneliness, b. There was a negative correlation between stress symptoms and students? satisfaction in relation to being a student, c. There was a linear correlation between students? level of fulfilling developmental duties of adolescence and stress symptoms.