Türkiye'de enerji ekonomisi
The energy economics of Turkey
  1. Tez No: 220058
  2. Yazar: RAHİM BİÇİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Enerjide 2030 yılında şimdi olduğundan yüzde 60 daha fazla ihtiyaç duyulması, petrol ve doğalgaza bağımlı hale gelinmesi dünya enerji politikalarını değiştirmiştir. Dünya fosil yakıt rezervlerinin hızla tükenmeye devam etmesi, petrolün 40 yıl, doğal gazın 62 yıl ve kömürün ise 216 yıllık ömrünün kalması dünyayı ve Türkiye'yi nükleer santrale doğru yönlendirmektedir. Türkiye'de 5.000 MW kapasiteli nükleer bir santralin hammadde ihtiyacını 30-35 yıl karşılayacak, 10.000 ton uranyum ve 380.000 ton toryum rezervi mevcuttur. Bir nükleer santralin, çevresinde yaşayan insanlara yüklediği yıllık doz, doğal radyasyonun çok daha altındadır. Ayrıca 1 kg. kömürden 3 kw/s, 1 kg. petrolden 4,5 kw/s elektrik enerjisi elde edilirken, 1 kg. uranyumdan ise 50.000 kw/s elektrik enerjisi üretilmesi, nükleer enerjiyi vazgeçilmez yapmaktadır.Dünya üzerinde kömürün 50'den fazla ülkede üretilmesi, arz güvenliği son derece arttırmaktadır. Kömür arzı ve fiyatları, dünyanın herhangi bir yerindeki olaylardan dolayı etkilenmemektedir. Kömür konusunda dünyada gelişmiş bir alt yapı mevcuttur. Kömür depolanabilir ve kolaylıkla piyasaya sunulabilir. Ayrıca, kömürün taşınmasında tehlike yoktur. Diğer fosil kaynaklara göre rezervin büyüklüğü açısından değil, kömür yataklarının yurdumuzun çeşitli bölgelerine dağılmış olması, eko-coğrafik-kültürel kalkınmaya son derece olumlu etkide bulunması, işletilmesi nedeniyle ortaya çıkan katma değer, elektrik enerjisi üretiminde kwh başına ucuz hammadde olması ve emniyetli taşınması gibi faktörler kömürü, Türkiye'nin en önemli fosil enerji kaynağı haline getirmiştir. Bu amaçla, bu çalışmada Türkiye'nin enerji politikaları ve sürdürülebilir kalkınma ilişkisi içerisinde kömür ve nükleer enerji incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The expected rise in the demand for energy in the near future and the worldwide dependency on oil and natural gas changed energy policies all over the world. Since the amounts of nonrenewable energy sources, mainly fossil fuels, are limited, Turkey as well as an important number of countries are inclined towards producing energy through nuclear plants. The known reserves of nuclear fuels in Turkey are capable of operating a nuclear plant with a capacity of 5000 MWs for 30 to 35 years. The efficiency of nuclear plants, and the low level of hazard, given that the necesssary precautions are taken, make nuclear energy indispensable.Since coal is produced in more than 50 countrties, it provides the world with a stable energy source. There is a developed infrastructure in coal sector. Coal can be stored and marketed without any difficulties. In addition, its transportation is easier and safer compared with its substitutes. The vast amount of coal reserves in Turkey, the geographical distribution of these reserves, positive externalities which are generated during its production, its relatively lower price, and the safety factor in its transportation make coal extremely important for the Turkish economy. In this study, the future of coal and nuclear energy is elaborated in the context of the energy policies of Turkey and sustainable growth.