Öğrencilerin ÖSS'de yerleştirildikleri puan türleri ve sınava girdikleri alanlar ile çoklu zekâ profilleri arasındaki ilişki
The correlation between multiple intelligence profiles and the fields and the scores according to which the students are placed in student selection exam (ÖSS)
  1. Tez No: 220059
  2. Yazar: MUHAMMET PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, ortaöğretim öğrencilerinin ÖSS'de yerleştirildikleri puan türleri ve sınava girdikleri alanlar ile Çoklu Zekâ Kuramına dayalı profilleri arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla yürütülmüştür.Araştırmanın örneklemini, 2005?2006 Eğitim Öğretim Yılı, Güz Döneminde Karabük ili ve ilçelerindeki örgün eğitim kurumları ve özel dershanelerde öğrenim görmekte olan lise son sınıf öğrencileri ile mezun durumda olan öğrenciler arasından rastgele belirlenen 934 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırma betimsel bir çalışma olup tarama modeli kullanılmıştır. Öğrencilerin çoklu zekâ alanlarını belirlemek amacıyla, Çoklu Zekâ Envanteri kullanılmıştır. Çoklu zekâ envanterinden elde edilen puanların cinsiyete göre farklılığını belirlemek amacıyla t-testi, yine çoklu zekâ envanterinden elde edilen puanların öğrencilerin seçtikleri ÖSS alanları, öğrenim gördükleri okul türü ve yerleştirildiği puan türleri arasındaki farklılıkların belirlenmesi için ise, ANOVA tekniği kullanılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda; cinsiyet farklılığına, yerleştirildiği puan türlerine, sınava girdikleri alanlara göre, çoklu zekâ envanterinden elde edilen puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin mezun oldukları okul türleri açısından ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal if there was a correlation between the profiles based on multiple intelligence theory and the fields and the scores according to which the high school students are placed in Student Selection Exam (OSS).The randomly selected 934 students who were attending or graduates of formal education institutions and private courses, in 2005-2006 educational year fall semester, in the city and the districts of Karabuk constitute the sample of the research.This was a descriptive research and in this research scanning was used. In order to determine the students? multiple intelligence areas Multiple Intelligence Inventory was used. In order to determine the differences between the points obtained from the multiple intelligence inventory and the sexes T-test was used. And to determine the differences between the points obtained from the multiple intelligence inventory and the areas of OSS selected by the students, their school type and the score fields they were placed ANOVA statistical techniques were used.As a result of this study, there were considerable statistical differences between the points obtained from the multiple intelligence inventory and sex differences, score fields of the placed students, and the fields in the exam. In terms of the school types of the students there wasn?t any considerable difference.