Sultanhisar ilçesinin coğrafi etüdü
The summary of thesis for master of science geographical investigation of Sultanhisar (town)
- Tez No: 220090
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sultanhisar şehri Ege Bölgesinin Asıl Ege Bölümünde bulunmaktadır. Şehir farklı jeomorfolojik birimlerin temas noktasında, deniz seviyesinden yaklaşık 73 m. yükseklikte kurulmuştur. Sultanhisar şehri genel olarak alüvyal arazi üzerinde bulunmaktadır. Alüvyal arazinin gevşek zeminli oluşu ve alanın jeolojik geçmişine bağlı olarak birinci derecede deprem bölgesi içerisinde yer alması, şehrin yatay yönde gelişmesine yol açmıştır.Şehir, Aydın İline bağlı bir ilçe merkezi durumundadır. Bu özelliğini 1958 yılında kazanmış olup, bugüne kadar yöreyle ilgili detaylı bir coğrafi araştırma yapılmamıştır. Bu durum, araştırmamızın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmada Sultanhisar ilçe merkezinin fiziki, beşeri ve ekonomik coğrafya özellikleri ele alınarak, şehirsel fonksiyonları coğrafi bir bakış açısıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır.Şehrin özellikleri incelenirken genel eserlerin yanı sıra, çeşitli periyodiklerden de yararlanılmıştır. Bunun yanında, gözlemlerden de büyük ölçüde faydalanma yoluna gidilmiştir. Çalışma alanı, elverişli konumu sayesinde önemli kara ve demiryolları üzerinde bulunmaktadır. Ancak bu konum, şehrin gelişimi için beklenen katkıyı pek sağlayamamıştır.Yerleşim sahası jeolojik yapı ve tarım alanlarına bağlı olarak daha çok batı yönünde genişlemektedir. Yörenin ekonomisinde tarımın payı oldukça fazladır. Nitekim aktif nüfusun çoğu geçimini tarım sektöründen sağlamaktadır. Şehirdeki sanayinin gelişmesini sağlayıcı önlemlerin alınması gerekmektedir. Sultanhisar, sahip olduğu doğal çevre özellikleri, termal kaynakları ve aynı zamanda zengin kültürel yapısı dolayısıyla her dönemde yerleşmeye sahne olmuştur. Çalışmada, şehrin bu tür özellikleri ön plana çıkarılarak sorunlar tespit edilmeye ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The town of Sultanhisar is situated on the Main Aegean of the Aegean Region. The city is situated on about 73 meters high from the sea level at different jeomorphological units of contact point. The city of Sultanhisar, in general, is situated on alluvial land. Since, due to its jeological background, the alluvial land is flabby-ground and taking part in the first-degree earthquake region; this situation leads up to develop the city in a horizontal way.The city is standing as a county seat that is linked to the city of Aydın. It gained this feature in 1958, but a detailed geographical research hasn?t been done until today. And this is the fundamental reason of our research. At the research, considering the physical, human and economic geographical features of the county seat; it is tried to bring up the functions of city in a geographical point of view.Concerning the city?s features, besider the general Works, we benefited from the kinds of periodics. In addition to these, we make good use of the observations.Because of its suitable location, the work place is situated on the significant land and railway. But this situation couldn?t provide the expected contribution for the city?s development.The settling place, related to the geological constitution and agricultural area, widens mostly towards the west side. Considering the economic of the area, contribution of agriculture is quite a lot. Likewise, most of the active population earn their living with the help of agriculture. And, it is necessary to take measures in order to develop city?s industry.Due to its natural environment features, thermal sourcer and its rich cultural origin, Sultanhisar because the scere of setle in at every age. And in this work, these kinds of features are being coure to the fore in order to find out the problems and make suggetions.