Faaliyet tabanlı maliyetleme ve bir hastane işletmesi üzerinde uygulama
Activity based costing: an application on hospital
  1. Tez No: 220110
  2. Yazar: SEÇKİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK BENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde sağlık sektöründe hizmet veren işletmeler, rekabetçi pazarlarda devamlılıklarını sürdürebilmek için, maliyetlerin daha iyi ölçülmesi ve yönetilmesi konusunda büyük çaba içerisine girmişlerdir. Ekonomik ve teknolojik alanlarda yaşanan hızlı gelişmeler, üretim teknolojilerindeki değişimle birlikte yeni üretim sistemlerinin gelişmesine yol açmıştır. Geleneksel maliyetleme tekniklerinin yeni üretim sistemlerine uyum sağlayamadığı ve yetersiz kaldığı tartışılmaktadır. İşte bu nedenle hastane işletmeleri, gelecekle ile ilgili stratejik kararların alınmasında anlamlı finansal bilgilere ihtiyaç duymaktadır. İşletmeler de pazar paylarını muhafaza etmek, pazar paylarını artırmak ya da maliyetlerini düşürmek için yeni maliyet muhasebesi teknikleri konusunda arayış içerisine girmişlerdir.Faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi de işletmelerin yukarıda belirtilen ihtiyaçlarına cevap vermek ve işletme içerisindeki farklı maliyet unsurlarını değerlendirebilmek üzere geliştirilmiştir.Bu çalışmada geleneksel maliyet muhasebesi sisteminin kullanımından kaynaklanan mamul ya da hizmet maliyetlerindeki çarpıklığı önlemeye çalışan, ürünlerden ziyade faaliyetlere odaklanan ve daha doğru finansal bilgi sağlama gibi üstünlükleri bulunan modern maliyetleme yaklaşımlarından faaliyet tabanlı maliyetleme, konusunda detaylı bilgiler verilmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive marketplace, health care organizations are struggling to measure and manage for going concern principle. The continuous developments in economy and technology have come out new production systems in manufacturing techniques. There has been an argument about the efficiency of traditional cost accounting techniques for the new production technique. For this reason, hospital enterprises need for expressive financial information to take strategic decisions for future. To maintain or increase market share, enterprises seek new approaches in order to reduce costs.To fulfill the above mentioned requirements, the Activity Based Costing System has been developed.In this study, moreover, further information was given about the activity based costing system, which tries to prevent errors in product costing while using the traditional accounting systems, focusing on activities instead of products, being superior for supplying more accurate results, and also some comparisons were carried out.