Sağlık kurumlarında faaliyet tabanlı maliyet( Bir kamu hastanesi örneği)
Activity - based costing in health facilities ( an example of a public hospital )
  1. Tez No: 383974
  2. Yazar: EBRU AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında maliyet kavramı ele alınmış, maliyetle ilgili kavramlar, maliyet hesaplama yöntemleri ve faaliyete dayalı maliyet yöntemi ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Faaliyete dayalı maliyet yönteminin geleneksel maliyet hesaplama yönteminden farkları ve bu yöntemin nasıl uygulandığı açıklanmıştır. Faaliyete dayalı maliyet yöntemi genel hatları ile anlatıldıktan sonra Türkiye'de sağlık ve sağlık işletmeleri hakkında bilgi verilmiş, sağlıkta dönüşüm programının sağlık çalışanları ve sağlık hizmeti alanlar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri açıklanmış ve sağlık işletmelerinde faaliyet tabanlı maliyet uygulaması anlatılmıştır. Bu tezde bir kamu hastanesine ait maliyet bilgileri kullanılarak aynı hastanede faaliyet tabanlı maliyet uygulaması yapılmıştır. Bir kamu hastanesinde faaliyet tabanlı maliyet uygulaması sonucunda faaliyetler üzerinde yoğunlaşma neticesinde, yönetimin kaynak ve faaliyet etkinliği üzerinde değerlendirme yapabilmesinin sağlanması amaçlanmıştır. Yapılan uygulama sonucu elde edilen verilerin analiz edilmesi ile değerlendirmeler ve yorumlar yapılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde başlangıçta öngörülen varsayımların doğrulanıp doğrulanmadığı sonuç kısmında açıklanmış, FTM yönteminin uygulanmasının zorlukları, gereklilikleri ve kazandırdıkları hususundaki açıklama ve önerilere sonuç kısmında yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Maliyet, Faaliyet Tabanlı Maliyet, Sağlık Sektörü
Özet (Çeviri)
Meaning of cost has been held in this gradnate work.terms releated with cost, ways of calculating the cost and the methods of cost based on activity have been explained indetailly. And also it is explained the difference between cost based activity and calculating the cost by traditional ways. It is also explained how to proceed this method. After the expressions of cost based on actıvıty in roughly, there has been mentioned about medical companies in Turkey. The negative and positive effects of transform in health on those who work in the medical sector and taking the medical service. In this report it has been explained the process of the cost based on activity. In this report it is done the cost based on activity application by using the datas of a public hospital, at the end of the application of cost based on activity, by concantrated on the activities it has been aimed that the management can make source and activity capacity investigation. After the application using the datas it has been conclusions. After obtained informations it has been declared thatassumptions in the beginning were true or not. The difficulties, necesserities and gainings of the cost based on activity has declared in the conclusion part. Key Words : Cost, Activity- Based Costing, The Health Sector