Marmara Bölgesinde elektrik-elektronik sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin girişimci özellikleri ve performans üzerine etkileri
Entrepreneurial orientations and their effects on performance for SME's in electrical-electronics industry in Marmara region
  1. Tez No: 220133
  2. Yazar: NURTEN ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Şirket girişimciliği üzerindeki çalışmalar son on yılda hızla artmıştır. Şirket girişimciliği uygulaması, yenilikçi ve büyüme odaklı şirketler için önemli bir faaliyet haline gelmektedir. Şirket girişimciliğinin dört ana boyutu vardır: proaktiflik, risk alma, yenilikçilik ve rekabetçi saldırganlık. Şirket girişimciliği, işletmeler için üst kademe organizasyonel performansı yönetir ve uzun dönemli rekabetçi bir başarının temelini sağlayabileceğine inanılır. Araştırma için, Türkiye'nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Marmara Bölgesi civarında elektrik-elektronik sektöründe imalat yapan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler seçilmiştir. Bu çalışmada, işletmelerin girişimci özelliklerinin; imalat, pazarlama ve finansal performans üzerindeki etkileri ölçülmüştür. Son olarak, araştırma modeli ampirik olarak araştırılmış ve bulgular tartışılmıştır. Bu bulgular sonucunda; yöneticiler, şirketler ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Researches on Corporate Entrepreneurship (CE) have grown rapidly in the last decades. The implementation of corporate entrepreneurship is becoming an important activity for innovative and growth-oriented businesses. CE includes four main dimensions; proactiveness, risk-taking, innovativeness, and competitive aggressiveness. Corporate entrepreneurship leads to superior organizational performance and is believed to be able to provide a foundation for long-term competitive success for firms. The research has been conducted on small and medium sized enterprises (SMEs) being manufacturer in electrical-electronic industry and chosen randomly from Marmara Region which is one of the greatest industrial regions of Turkey. We analyzed the effects on manufacturing performance, market performance and financial performance of firm?s entrepreneurial characteristics in this study. Finally, propositions in the research model are investigated empirically and findings are discussed. The results of this research provide guidelines to help both managers and SME?s to understand the importance of CE, and conclusions and suggestions for future studies are presented.