Plastik sanatlarda cam malzemenin uygulanışı
The application of glass as a material in plastic arts
- Tez No: 220187
- Danışmanlar: PROF. BERİL ANILANMERT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Besbin yıllık billinen tarihe sahip cam malzemesi son birbuçuk asırda yeni bir olusum içine girmistir. Cam kesfinden günümüze, farklı evrelerden geçmistir. Önceleri kutsal kabul edilen bu malzeme zaman içinde herkesin sahip olabilecegi bir malzeme haline gelmistir. Endüstiri Devrimi ile birlikte teknolojide yasanan büyük degisim, camda da kendini göstermis ve fabrikalar atölyelerin, isçilerde ustaların yerini almıstır. 19.yy'ın ikinci yarısında, özellikle de sonlarına dogru cam üretimine Galle, Tiffany ve Lalique gibi isimler farklı bakmaya basladı ve el sanatının fabrikasyon imalattan daha degerli oldugu görüsünü ispatlayacak çalısmalar yaptılar. Günümüzde cam da, seramik gibi zanaat, endüstiri, ve ileri teknolojilerin yanısıra sanatta da yer bulmaktadır. Seramik gibi cam için de sanat mı zaanaat mi tartısmaları hala sürse de pek çok müze cam eserleri koleksiyonlarına katmakta, ayrıca cam sanatçısı olmayan pek çok sanatçı heykellerinde ya da sanatsal uygulamalarında cam kullanmaktadır. Cam sanatının plastik sanatlardaki yeri tartısmaya açık ancak camın plastik sanatlarda bir ifade biçimi oldugu reddedilemez bir gerçektir. ANAHTAR KELİMELER: cam, cam sanatı, cam sanatçıları, stüdyo camı, cam sekillendirme teknikleri
Özet (Çeviri)
Glass, having a historical background of five thousand years, has been in a new formation for the final one and a half century. Starting from the invention of glass, it has undergone various stages. At the beginning it was accepted as a sacred material, and as the time passed by it became a material that can be possessed by everybody. The technological change brought by the iIndustrial revolution has affected glass as a material and the factories took the place of workshops, whereas the factory workers took the place of the glass masters. In the second half of the 19 th century, names such as Galle, Tiffany and Lalique had a different perspective on the production of glass and they have undertaken such a production that proves the higher value of craft than industrial production. Like ceramics, glass is also has a place in art as in craft, industry and higher technologies. Although, the question of whether glass is an art or a craft still takes place as it is in ceramics, the fine arts museums keep adding new artistic studies to their collections and artists that are not initially working with glass have been using the material of glass as an artistic expression. The place of the glass art within the fine arts is an open subject for discussion, but the fact that it is an artistic expression is unquestionable. KEY WORDS: glass, glass art, glass artists, studio glass, glass shaping techniques