Fotoğraf sanatında öz, anlam ve kurgusal süreç bağlamında still life
Still life in the context of content,meaning and fictional process in the art of photography
- Tez No: 220188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİHAL KAFALI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Still life terimi, ilk olarak 17. yüzyılda Hollandalılar tarafından kullanılmıs olsa da resim gelenegi içinde antik çagdan beri nesnelerin betimlendigi bilinmektedir. Önceleri dinsel içerikli resimleri sembolik baglamda desteklemek adına kullanılan still life ögeleri, zaman içinde önem kazanarak bagımsız bir temaya dönüsmüs özellikle de 20. yüzyılda hayati önem tasıyan ve gelisen bir anlamlar sistemi olarak öne çıkmıstır. Fotograf sanatı da; icadından beri nesnelerin dünyasıyla hep iç içe olmus, bu baglamda still life da Talbot'dan günümüze kadar pek çok fotograf ustasının duygularını aktarmak için kullandıgı güçlü bir araç olmayı basarmıstır. Bu araç öyle bir araçtır ki bir yandan bize; akıp giden zamanı durdurmak ve sadece ona tanıklık etmek yerine, hayatın içine kendi öykülerimizi katmak, zaten duran bir zamanı akmaya zorlamak adına yol gösterirken öte yandan da nesnelerin o suskun ve farklı dünyasına dokunup, onları bizim siirimizle bulusturarak biçimlerin canlı dünyasında var olabilecekleri bir öze dönüstürür. Diger tüm fotografik alanlardan kurgusal boyutu ile ayrılan still life fotografı, kuskusuz ki fotografçının elinin en çok hissedildigi tema olarak öne çıkmaktadır. Nesnenin bir araç olarak varlıgı, öz varlıksal yapısı, fotograf içinde alacagı yer ve üstlenecegi islev ise bu süreç baglamında arastırılan ve belirlenen olgulardır. Bir still life fotografın özü, asla nesnel gerçekligin yansıması ile sınırlı degildir. Bunun aksine bir still life fotografın özü, nesnelerin dilsiz dünyasından formların siirine geçerken sanatçının yaratıcı ve düsünsel düzlemde yeniden yorumladıgı gerçektir. Bu gerçeklik ise bizi still life'ın anlamına ulastıracaktır. ANAHTAR KELMELER : Still Life, Fotograf, Kurgusal, Öz, Anlam.
Özet (Çeviri)
Even if the term ?still life? first had been used in 17. century by Dutchs, we know that objects has been depicted since the ancient times. Formerly the still life elements were used to back up the religious paintings in the context of symbolic meaning but eventually these elements got more and more important and change into an independent theme. From the very first days of its invention till today, the art of photography has also been in a strong relationship with the world of the objects and from Talbot to the today?s skilled photographers, used still life as an effective tool for expressing fleelings. On the other hand still life touches the muted and different world of the objects and by joining them with our poems it transforms the stilled objects into a content which lets them exist in the living world of the forms. Still life photography obviously differs from all other photographic fields with its fictional process, and it also the field that we feel the photographer?s hand the most. The presence of the object as a tool and the construction of itsself being would be examined and defined in this fictional process. In contrast its content is a new kind of reality which has been reinterpreted in a creative and an ideational level by the artist, as he or she passes through the stilled world of the objects into the poem of the forms and this new reality takes us to the meaning of still life. KEY WORDS: Still Life, Photography, Fictional, Content, Meaning.