Web tabanlı kalite yönetim sistemi uygulaması
The execution of web based quality management system
  1. Tez No: 220210
  2. Yazar: KADİR KIRDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖZVERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler ve Yönetim Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küreselleşen dünyanın yeni şartlarına ayak uydurmak için insanlar kadar kuruluşların da çaba sarf etmesi ve yenikleri yakından takip edip, yeni teknolojilerden yararlanması gerekir. Yararlanılması gereken teknolojilerin en önemlilerinden olan bilgi ve iletişim teknolojileri, özellikle de internet, dünyanın dört bir yanını birleştirebilen, adeta dünyayı küçülten bir araçtır. İnternet sayesinde uluslar arası çalışma fırsatları doğmakta, farklı ülkedeki kuruluşların rekabeti her geçen gün artmaktadır. Kuruluşlar, varolan teknolojilerden yararlanmalıdır. Kuruluşun bünyesinde bulunan teknolojiler, sadece e-posta, faks, kelime işlemci gibi kullanım amaçlarıyla sınırlı kalmamalıdır. Böyle olduğu durumlarda, kullanılmayan kaynağın israfı söz konusudur. Donanımlar, yazılım olmadan işe yaramayan cihazlardır. Donanımları anlamlı kılan, yazılımlardır. Eğer gereksinim duyulan yazılım bulunmuyorsa, alınan donanıma yatırılan para boşa gitmiş demektir.Kuruluşların, rekabette geride kalmamak için yaptıkları girişimlerden biri, kalite yönetim sistemi standardını uygulamaktır. Kalite yönetim sistemi, süreçlere dayalı, sürekli gelişmeyi benimseyen, tüm çalışanların katılımını destekleyen bir yönetim sistemidir. Ayrıca, bilgi odaklı olması nedeniyle, yapılan bütün işlerin dokümantasyon üzerinden yürütülmesi, verilere dayalı yani gerçekçi kararlar alınmasını sağlar. Dokümantasyonun elle yapıldığı durumlarda, özellikle kalite yönetim temsilcisi olmak üzere, çalışanlara ek yük getirmektedir. Dokümanların oluşturulması, onaylanması, dağıtım listelerinin hazırlanması, revizyon talebinde bulunulması, revize edilip onaylandıktan sonra eski sürümlerin toplanıp yenilerinin dağıtılması gibi işlemlerin otomatik olarak gerçekleştirilebilmesi imkanı varken bireysel olarak yapılması sıkıntı yaratmaktadır.Bu tezde, ISO-9001 Kalite Yönetim Standardı'na sahip bir kuruluşun kalite yönetim sistemi dokümantasyonunda yapılan incelemede ortaya çıkan gereksinimler doğrultusunda web tabanlı program tasarlanmış, uygulama örneği sunulmuştur. Bu, nesne tabanlı programlama ve buna dayalı modelleme dili açıklanarak yapılmıştır. Bu tez, aynı zamanda web tabanlı yazılım geliştirme ve Microsoft tarafından geliştirilen .NET teknolojileri hakkında da bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The organizations, also, have to do their best to follow closely the new conditions of the globalization world and make use of the new technologies like people. Information and the knowledge technologies, which must be utilized, and especially internet, are the instruments that can connect all sites of the world and make small the world as well. Owing to internet, international opportunities occur and the competition of companies from different countries increases day by day. Organizations have to make use of existent technologies. The technologies, exist in the organization, shouldn?t be limited themselves to e-mail, fax, word processor. In this situation, the waste of unused sources occurs. Hardware is not useful when software doesn?t exist. If required software does not exist, the investment of hardware can be called as wrong thing.One of the attempts of organizations is implement quality management system standard, to avoid of staying backward in the competition. Quality management system is a system that is based upon processes and consistent development, supporting full accession. Additionally, implementation of documentation of all works in the organization, secures to take good decisions which depend on real data. When documentation is done manually, this creates additional tasks to workers, especially representative of the quality management. There are opportunities of doing works automatically: like establishing acceptance, setting up distribution lists, request of revision of documents, and after acceptance, taking back of old versions, and distribute of new documents set hardships. If the organization doesn?t use this automation people will be in trouble.In this thesis, a documentation of quality management system of an organization, which has ISO-9001 Quality Management System standard, has been analyzed. A web based program has been developed according to requirements, and then one sample has been demonstrated. This execution has been introduced by explaining object oriented programming and software modeling language. And this thesis includes knowledge about web based software development and .NET technologies that Microsoft developed.