İcra Hukukunda menfaat dengesi
Balance of interest in executive law
- Tez No: 220227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 487
Özet
İcra hukuku, borcunu rızasıyla yerine getirmeyen borçlunun, devletin cebrî icra gücüyle tam anlamıyla karşı karşıya geldiği bir yaptırım sürecidir. Bu nedenle cebrî icra tekelini üzerine alan devlet, cebrî icra organları aracılığıyla bu yaptırımı uygularken belirli ilke ve kurallara uymak zorundadır. İşte cebrî icra organları bu ilke ve kurallara uyarken menfaat dengesine uygun olarak hareket edecektir.Hak, hukuk düzeninin tanıdığı yetki, koruduğu menfaattir. Bu yüzden her hak, bir menfaati de bünyesinde barındırır. Cebrî icra prosedürü, alacaklı ile borçlunun temel haklarının çatıştığı bir süreçtir. Hukuk düzenini sağlamakla yükümlü olan icra organları da, bu çatışan hak ve menfaatleri dengelemek zorundadır. İcra organları bu arada, icra prosedüründe menfaatleri etkilenecek üçüncü kişilerin de menfaatlerini gözetmekle yükümlüdür.Bu çerçevede çalışmamızın ilk bölümünde, menfaat çatışması ve menfaat dengesini ilkesel ve kavramsal bazda ele alacağız. İkinci bölümde menfaat dengesi, kişi ve zaman bakımından incelenecektir. Son bölümde ise, normatif düzenlemeler çerçevesinde konu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Executive law, is a sanctioning process where the debtor, who has not paid his/her dept with his/her own will, face with the enforcement of the government. Therefore, the government with its enforcement monopoly must comply with certain principles and rules in applying this sanction through its executive organs. Implementing this principles and rules, the executive organs should act appropriately keeping a balance of both parts? interests.Right is an authority and interest regocnized and protected by the order of law. Executive law is a process that involves conflicts between basic rights of claiment and debtor. The executive organs, who are expected to provide the order of law, should balance the rights and interests of both claiment and debtor. Meanwhile, these executive organs should also consider the rights and interests of third parties who aren?t influenced directly by this conflict.Within this perspective, we will discuss the conflict between the basic rights and the balance of the interests conceptually. In the second part, we will consider the balance of interests from individualistic and time perspective. In the final part, we will evaluate the balance of interests from normative regulations.