Yenilenebilir enerji kaynakları açısından Türkiye'nin geleceği ve Avrupa Birliği ile karsılastırılması
Turkey?s future and comparison to the European Union on renewable energy sources
  1. Tez No: 220247
  2. Yazar: AHMET NURİ GÜLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Ham petrol fiyatlarında ilk olarak 1970'li yıllarda baslayan yükselishareketi, petrolün küresel ticarete konu bir mal olarak endüstriyeluygulamalarda yaygınlasmasıyla birlikte önemini kaybeden yenilenebilir enerjikaynaklarını, tekrar uluslararası kamuoyunun gündemine getirmistir. Budönemden itibaren, basta enerji fiyatlarındaki yükselis ile fosil enerji (petrol,doğal gaz, kömür) kaynaklı küresel sıcaklık artısının ekolojik yasam üzerindekiolumsuz etkileri; günes, rüzgar, jeotermal, hidroelektrik (hidrolik), biyokütle vediğer (dalga, gelgit vd.) yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı kadar, yeniteknolojilerin gelistirilmesine de zemin hazırlamıstır.Bu noktada, özellikle Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Birliğin enerjialanındaki dısa bağımlılığının azaltılması, enerji arz güvenliğinin sağlanması veani küresel iklim değisikliğinin önlenebilmesi amacıyla yenilenebilir enerjiyiönemli bir araç olarak görmektedir. Türkiye'de de, gerek AB'ye tam üyeliksüreci içerisinde yer alınması, gerekse enerji tüketim yapısında petrol ve doğalgaz ağırlıklı fosil kaynak payının dıs alım yoluyla artması, yenilenebilir enerjikaynaklarının Türkiye açısından önemini açıkça ortaya koymaktadır.Çalısmada; AB ve Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelikyaklasımları karsılastırmalı olarak incelenmekte olup, bu eksende, Türkiye'ningeçmis ve günümüzdeki basarımının geleceğe yansıması ve çesitli politikaönerileri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first rise of crude oil prices in 1970?s brought up renewable energy,which had lost its importance because oil has been a global product in industrialapplications, to the international public opinion. Since this period, rise of energyprices and negative ecological effects which are caused by increasing globaltemperature based on fossil energy (oil, natural gas, coal) in front, lay thegroundwork for development of renewable energy sources like sun, wind,geothermal, hydroelectricity (hydraulic), biomass and the others (wave, tideetc.) both in consumption and in new technologies.At this point, especially European Union (EU) countries have seenrenewable energy as an instrument in order to decrease energy dependency?sratio, to secure energy supply and to prevent sudden global climate change. InTurkey also, both the EU accession process and increase on the share of fossilenergy, predominantly oil and natural gas import on energy consumption, putclearly the importance of renewable energy sources for Turkey. In the study;Turkey and the EU?s approaches on renewable energy sources are analysed ascomparatively; in this basic, the reflection of Turkey?s performance from thepast and today to the future and different political solutions are searched.