Energy storage: A key to Türkiye's compliance with the European Union's energy acquis and energy transformation based on renewable energy sources
Enerji depolama: Türkiye'nin Avrupa Birliği enerji müktesebatına uyumu ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı enerji dönüşümü için anahtar
- Tez No: 956988
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İklim krizi ile mücadele bakımından devletlerin düşük karbon emisyonlu enerji üretim modellerine geçişi özellikle Yenilenebilir Enerji Sistemlerinin önemini arttırmıştır. Bu kapsamda devletler özellikle Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına dayalı üretim modellerini destekleyici ve yaygınlaştırıcı faaliyetler içerisine girerek Enerji Dönüşümlerini gerçekleştirmeye başlamışlardır. Söz konusu Yenilenebilir Enerjiye dayalı üretim yöntemleri açısından ise bahse konu yöntemin doğası gereği dalgalı bir yapıya sahip oluşu özellikle Devletler açısından Enerji Arz Güvenliği yönünden endişelere neden olmuştur. Bu kapsamda söz konusu dengesizlik ve dalgalanmaların önüne geçerek Yeşil Enerji Dönüşümünün desteklenmesi adına Enerji Depolama Sistemlerine büyük bir rol düşmektedir. Söz konusu depolama araçlarının desteklenerek Enerji Arz Güvenliğini tesis eden bir Enerji Geçişi sürecinin tamamlanabilmesi adına Avrupa Birliği çeşitli yasama faaliyetleri içerisinde bulunmaktadır. Bu hususların neticesinde işbu tez çalışmasında Avrupa Birliği'nde Aday Ülke Statüsünde bulunan Türkiye'nin Avrupa Birliğinin Enerji Müktesebatına uyumluluğu ile birlikte Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Kaynakları yönünden güçlü bir zemine sahip olmasından hareket ile Enerji Dönüşümünün daha yeşil ve daha güvenli şekilde gerçekleştirilmesi adına Enerji Depolama Sistemlerinin kurgulanabilmesi için mevcut olan Hukuki altyapısı incelenecektir. Tüm bu incelemelerin neticesinde Türkiye'nin gerek Enerji Arz Güvenliğini tesis ederken Karbon Emisyonundan özgür bir enerji üretim portföyüne ulaşması gerekse de Avrupa Birliği adaylığı yönünden Birliğin Müktesebatına uyumluluğu inceleme altına alınarak geleceğe dönük politika önerilerinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The shift of states to low-carbon emission energy production models for combating the climate crisis has strengthened the importance of the Renewable Energy System. Accordingly, states have started to carry out Energy Transformation by engaging in activities to support and expand their production models based on Renewable Energy Sources. The fact that said production methods, which are based on Renewable Energy, have a fluctuating structure due to the unstable nature of the method in question has caused concerns regarding Energy Supply Security, especially for the States. Energy storage systems significantly prevent such imbalances and fluctuations and support the Green Energy Transformation. Several legislative activities in the European Union are needed to complete an energy transition process that establishes the security of the energy supply by supporting the aforementioned storage tools. Consequently, this dissertation will examine the compliance of Türkiye, which has the status of a Candidate Country in the European Union, with the Energy Acquis of the European Union, as well as the legal infrastructure available for the establishment of Energy Storage Systems in order to realise the Energy Transition in a greener and safer way, based on the fact that Türkiye has a firm ground in terms of Renewable Energy Resources. In conclusion, based on all these analyses, Türkiye's achievement of an energy production portfolio free from Carbon Emission while establishing Energy Supply Security and its compliance with the Acquis regarding its candidacy for the European Union will be examined, and future policy recommendations will be made.