Avrupa Birliğinin enerji güvenliğinde yenilenebilir enerji kaynakları: Mevcut durumu ve geleceğe yönelik öngörüler
Renewable energy resources in the European Union's energy security: Current status and future prospects
  1. Tez No: 939194
  2. Yazar: EMRE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KONU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Enerji kaynakları; çevresel etkiler ve sürdürülebilirliği üzerine önemli bir noktayı vurgulamaktadır. Fosil yakıtlar, çevreye zarar veren sera gazları salarken, yenilenebilir enerji kaynakları çevre dostu olmalarıyla öne çıkmaktadır. Bu, özellikle küresel iklim değişikliğiyle mücadele açısından büyük bir önem taşır. Yenilenebilir enerjilerin, doğanın sürdürülebilir kaynakları olmaları da uzun vadede enerji güvenliğini sağlamak için kritik bir faktör olarak yerini almaktadır. Bu çalışmada, enerji kavramı ve kaynaklarının genel bir çerçevesi çizilerek, Avrupa Birliği'nin enerji politikaları ve güvenliği üzerindeki gelişmeler incelenmiştir. Enerji kavramı, enerji kaynaklarının sınıflandırılması ile birlikte dünyada ve Avrupa Birliği'nde enerji tüketimi ve üretimi ele alınmıştır. Ukrayna-Rusya Savaşı ile Avrupa Birliği'nde ortaya çıkan enerji güvenliği sorunları değerlendirilmiş ve bu sürecin enerji politikalarına etkisi ortaya konmuştur. Avrupa Birliği ve Türkiye'de yenilenebilir enerji politikaları, uygulamaları ve mevcut durum karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışma, 1990-2020 dönemi için Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başı yenilenebilir enerji tüketimi, kişi başı gayri safi yurt içi hasılası ve enerji kaynaklı kişi başı karbon emisyonları aralarındaki ilişkiyi incelemektedir. Ampirik analiz kapsamında, zaman serisi analizine yönelik birim kök testleri, eş bütünleşme testi, granger nedensellik testi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular, kişi başına yenilenebilir enerji tüketiminin kişi başı enerji kaynaklı karbon emisyonlarını artırıcı yönde etkide bulunduğunu, kişi başı gelirin ise emisyonları sınırlı ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. Ayrıca değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişkiye rastlanmazken, uzun dönemli nedensellik ilişkisi de bulunmamıştır. Sonuçlar, AB'nin mevcut enerji politikalarının çevresel hedeflere ulaşmada yeterince etkili olmayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy sources highlight an important issue regarding their environmental impacts and sustainability. While fossil fuels release harmful greenhouse gases, renewable energy sources stand out for their environmentally friendly characteristics. This is particularly crucial in the fight against global climate change. As sustainable resources, renewable energies also play a critical role in ensuring long-term energy security. This study outlines the concept of energy and its sources, examining the developments in energy policies and security within the European Union. The classification of energy sources, along with energy consumption and production in both the world and the European Union, is discussed. The energy security challenges in the European Union, especially following the Ukraine-Russia war, are evaluated, and the impact of this situation on energy policies is analyzed. The renewable energy policies, practices, and current status in both the European Union and Turkey are compared. This study investigates the relationship between per capita renewable energy consumption, per capita gross domestic product, and per capita energy-related carbon emissions in EU countries from 1990 to 2020. The empirical analysis applies unit root tests, cointegration tests, Granger causality tests, and regression analysis. The results indicate that per capita renewable energy consumption has an increasing effect on per capita energy-related carbon emissions, while per capita income has a limited effect in reducing emissions. Additionally, no long-term relationship was found between the variables, and no long-term causal relationship was detected. The findings suggest that the EU's current energy policies may not be sufficiently effective in achieving environmental goals.