Türkmenistan tekstil sanayinin rekabet analizi
Competitive analysis of Turkmenistan?s textile industry
  1. Tez No: 220249
  2. Yazar: BABAMURAT TORAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tekstil Sanayii gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınma sürecinde önemli rol oynayan bir sanayii dalıdır. Bu sanayii dalı çok kısa tarihi olan ve yeni yeni dışa açık ekonomik politikalara önem vermeye başlayan Türkmenistan içinde sağladığı istihdam ve döviz getirisi ile önemli bir yere sahiptir. Türkmenistan'da Tekstil Sanayinin gelişim süreci bağımsızlıkla beraber başlamış ve özellikle türk girişimcilerinin yatırımları ile önemli ölçüde gelişim göstermiştir.?Türkmenistan Tekstil Sanayinin Rekabet Analizi? konulu bu çalışmada da, Türkmenistan'ın bu sanayisi ele alınmıştır. Bu kapsamda ilk olarak, tanıtım amaçlı Türkmenistan'ın genel yapısı incelenmiştir. Bir sonraki bölümde, dünyada tekstil sanayinin gelişim süreci, tekstil üretimi ve ihracatı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümlerinde, rekabet kavramı ele alınmış, rekabete etki eden faktörler belirlenerek, Türkmenistan Tekstil Sanayisinin rekabet gücüne etkileri analiz edilmiştir. Bu bölümde ayrıca, Türkmenistan Tekstil Sanayine büyük rekabet avantajı sağlayan üretim maliyetleri incelenmiştir. Son bölümde, Balassa tarafından geliştirilmiş açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler yaklaşımı esas alınarak Türkmenistan Tekstil Sanayinin rekabet edebilirliği saptanmıştır ve ?güçlü? ve ?zayıf? yönleri belirlenerek SWOT analizi yapılmıştır. Sonuç kısmında ise, genel değerlendirme yapılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Textile İndustry is one of the industrial branches that plays important role on economical development process of developing countries. This industrial branch ownes important place, in terms of employment and foreign currency, in Turkmenistan?s economy too, which newly started to attach importance to extroverted economic politics. Textile İndustry started to develope since independence in Turkmenistan and especially turkish enterprisers have high contribution to this process.İn this study Turkmenistan?s textile industry are examined with the title ?Competitive Analysis of Turkmenistan?s Textile İndustry?. The first part of study provides general information about Turkmenistan?s country structure. The next part of study is occurs historical development of textile industry and global production and exportation of textile products. İn the third and fourth part of study, is about competitiveness and factors that effect competitiveness are determined and their impact on Turkmenistan?s Textile İndustry has analysed. İn this chapter also, production costs that supplies great competitive advantages to this industry has studied. İn the last section, competitive power of Turkmenistan?s Textile İndustry has determined using the revealed comparative advantage approach developed by Balassa and ?strong? and ?weak? points has defined by SWOT analyse. Finally an overall appraisal has evaluated and proposals has presented.