Ceza Muhakemesi Hukukunda muhakemenin yenilenmesi
Retrial in law of criminal procedure
  1. Tez No: 220271
  2. Yazar: AHU KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Uyuşmazlıkların belirli bir noktada sonlandırılması ihtiyacı, mahkemelerin kararlarının değiştirilemez kılınmasını gerektirmektedir. Bu gerçek, muhakeme hukuklarında kesin hüküm kurumunun kabulünü sonuçlamıştır. Öte yandan hükümde hata olması ve hükmün kesinleşmesiyle birlikte hatanın adli hataya dönüşmesi tamamen ortadan kaldırılamayacak bir ihtimaldir. Bazı adli hatalar uyuşmazlıkların yeniden dirilmesine, toplumsal barışın sarsılması tehlikesinin yaşanmasına yol açmaktadır. Bu ikilemin aşılması için muhakeme hukuklarında geliştirilen yöntemlerden biri de muhakemenin yenilenmesidir.Genel olarak muhakemenin yenilenmesi ciddi adli hataların ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla kesin hükme bağlanmış olay ve taraflar hakkında yeni bir dava görülmesini anlatır. Kurumun temelinde aynı amaç yer alsa da her bir muhakeme hukuku dalında kabul ediliş biçimi birbirinden farklıdır. Bu farklılık muhakeme hukuku dallarının kendine has özellikleri ve amaçlarına göre şekillenmektedir.Çalışmamızda ceza muhakemesi hukukunda muhakemenin yenilenmesi kurumu incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle ceza muhakemesinin amacıyla bağlantılı olarak ceza muhakemesi hukukunda muhakemenin yenilenmesinin esasları tartışılmıştır. Kurumun tanımı, hukuki niteliği, konusu, benzer kurumlardan farkı ortaya konulmuştur. Daha sonra muhakemenin yenilenmesi
Özet (Çeviri)
The necessity end the conflicts at one point requires the court have their verdicts untouched. This fact has caused with the result of final decision in procedure law. On the other hand, with the false in the verdict and the certainty of the sentence is a possible mistake, which will not be changed later on. Some of the articulation of judicial mistakes may cause the possibility of the distrust of the social peace. One of the solution in judging institutions is that it is retrial.The retrial for the reason of its abolishment means explaining of having a new case about the case the defendants and the alleged sides. Even if they are same on the foundation, each judging institution differs in its being accepted.This variation has dissimilar forms in their original features and their objectives. In our study, the retrial has been assessed in criminal procedure law. In this context, the basics of a case retrial has been discussed related to in the criminal procedure law. The description of the institution, the quality of the law, its subject and its difference points to the other points has been put forwarded. Afterwards, the reason of the retrial has been explained. The study was concluded with focusing on procedure of the retrial.