Kendine benzer akış olaylarından faydalanarak hidrodinamikte kullanılan sonlu fark yöntemlerinin karşılaştırılması için test problemleri geliştirilmesi
Numerical solutions of lagrangian difference equations
  1. Tez No: 22028
  2. Yazar: MEHMET MURAT SUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ö2ET Son yıllarda akışkanlar mekaniğinin ortaya çıkardığı ilginç problemler önem kazanmaktadır. Bu problemlerin çözümünde sayısal yöntemler in kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yöntemleri deneysel yöntemlerle kıyasladığımızda bize daha düşük maliyetli araştırma olanakları sağladıklarını görürüz. Halen mevcut olan pek çok sayısal yöntem vardır, bunlara her sene yenileri eklenmektedir. Bu gelişime biraz katkıda bulunmak amacıyla yaptığım bu çalışmada, amacım bil inen yöntemlerin bazılarını karşılaştırmak ve bu karşılaştırma bazında hangi yöntemin daha kararlı.hassas ve doğru sonuçlar ürettiğini belirlemekti. Bundan dolayı tezimde Lax, Godunov ve Lax-Wendroff yöntemleri incelendi ve kendine benzer akış olaylarından faydalanarak Hidrodinamikte kullanılan sonlu fark yöntemleri birbirleriyle karşılaştırılarak bazı test problemleri geliştirildi. Burada kullandığımız Lax yöntemi şoklar için pek iyi sonuç veren bir yöntem değildir sebebi de merkezden dışarıya doğru yollanan şok dalgaları için iyi sonuç vermemesidir. Fakat bu yöntem dışarıdan merkeze doğru yollanan şoklar için iyi sonuç vermektedir. Bölüm 3-de bu yönteme göre daha iyi sonuç veren yöntemlerden bahsedilmektedir. Ekte de bilgisayar programı, sonuçlar ve bu sonuçları içeren grafikler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
NUMERICAL SOLUTIONS OF LAGRANSIAN DIFFERENCE EQUATIONS SUMMARY This thesis deals with the numerical solutions o-f Lagrangean Difference Equations. As for the Eulerian.Formulation, the system is hyperbolic and difference equations might be taken as those of Courant, Isaacson, and Ree's or those o-F Lax and Keller. Implicit schemes are seldom justi-Fiable on the ground of increased stability, because -for most problems in -Fluid dynamics the system changes signi-Ficiantly in a time At=Ax/c so that there is no motivation -For using longer time intervals. Howewer, they have been -Found useful for certain astrophysical problems, in which the expected motion is aslow succession o-F near-equilibrium states, in problems where one part of the system has a much larger sound speed than the other parts (hence, is always nearly i n :equi 1 i brium), and in aplications to meteorology, where the important effects a^e propagated by mechanisms consideraoly slower than acoustic waves. The usual system is r + 1 n R. - R. r-. + l J J u. = J Atn + 1 n U. - U. J J At V r. j a-l P - P j + 1/2 j-1/2 i\r.n + i n n $ -.$, - P j + 1 /2 j + 1/2 j + 1/2 n + 1 n V. - V J +1/2 J +1/2 V j +1/2 [^.r-('j CH ri + 1 P t +1/2 n+ 1 = / f s, v. 1 [ J +1/2 ' j+1/2 J We have used r. to denote the j.th Lagrangien net. If we whole correct to net point o-F the w ish O to make the system as a 2İ |