Foça yakın çevresinde araziden yararlanma ve yörede araziden yararlanma bilincinin değerlendirilmesi
The land use at Foça and its' environs and The evolutions of land use consciousness at Foça
- Tez No: 220281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SEMENDEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Araştırma alanı, Kıyı Ege Bölümü'nde yer almakta olup, kuzeyinde Çandarlı Körfezi, güneyinde İzmir Körfezi, doğusunda Menemen, batısında Ege Denizi yer alır.Araştırma alanı genel olarak Tersiyer( Neojen) volkanitleri ile özellikle Menemen Ovası'ndaki Kuaterner alüvyonlarından oluşur.Araştırma alanı, morfolojik yönden düz yada az engebeli bir görünüme sahiptir. Başlıca morfolojik birimler; alçak tepelik alanlar, ovalar ve kıyı şekilleri olarak üç bölümde incelenmiştir.Çalışma alanında Akdeniz iklim şartları hüküm sürmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık Foça'da 16.7ºC' dir. Sahada yaz döneminde yaz kuraklığı yaşanmaktadır. Bu durum tarım faaliyetlerini ve turizm faaliyetlerini önemli ölçüde belirleyidir. Çalışma sahasında zonal (kahverengi orman ve kırmızımsı Akdeniz toprakları), intrazonal (rendzina) ve azonal ( alüvyal ve kolüvyal) topraklar bulunur.Araştırma alanının klimaks vejetasyonu kızılçam ( Pinus brutia) dır. Ancak sahadaki yoğun tahribattan dolayı kızılçam ormanlarının yerine maki türleri; makilerin de tahrip edildikleri yerlerde garig (frigana) toplulukları sahaya yerleşmiştirKıyı şeridi hariç, I. , II. , III. , ve IV. Sınıf araziler tarımsal açıdan uygundur. Beşinci sınıf arazi çalışma sahasında yoktur. VI. sınıf arazilerin mera alanı, VII. sınıf arazilerin orman alanı olması gerekir. VIII. sınıf araziler ise dağlık, tuzlu ve bataklık alanlardır.Bugün araştırma sahasında, yerleşim alanlarının ve özellikle ikincil konutların kıyının hemen gerisinde başlaması, tarımsal faaliyetlerin çalışma sahasının güneyinde yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Yanlış arazi kullanımı tarım arazilerinin yerleşim yeri haline getirilmesine neden olmuştur. Araştırma alanında, sürdürülebilir kalkınma açısından tarım arazilerinin ve kıyı alanı kullanımının yeniden planlanması gerekmektedir. Tarım alanlarının planlanmasında, mutlaka kamu yararı ilkesi ve sürdürülebilirlik göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study covers the area that is the South of Çandarlı Golf, north of İzmir Golf, west of Menemen and east of Aegean Sea.Geologically, the neogene volcanic and volcano-sedimentary and alluvions are found in the study area. The study area has a flat view morphologically. The main geomorphologic units are; mountainous areas, plains and coast morphology.In this area, Mediterranean climate prevails. The average temperature of Foça is 16.7º C. Because of the climate, in the summer session, drought is seen. This situation affects agriculture and tourism significantly.In such area, zonal soils (red Mediterranean soils), rendzina, alluvial and colluvial soil has been subjected to erosion.The climax plant of the area is composed of red pine (pinus brutia) that is found as a small duster. A majority of red pine is replaced by maquis because of the deforestation and in place where maquis has been destroyed; maquis is replaced by gariques communities.I., II. III. IV. Class areas are suitable for cultivation extend the coastal belt. However, there is no fourth class areas. VI. Class areas should be grasslands and VII. Class areas should be forest regions. Eighth class areas consist of mountainous areas, saline and deltas.Settlements and especially secondary houses are found along the coastal belt. Because of this, agricultural areas are found in the South of the study area. Also, there is missing of land because arable lands are used for settlements.In order to maintain sustainable development in the study area, agricultural areas should be rearranged in accordance with public good and sustainability.