Medeni Usul Hukuku yönünden elektronik adli iletişim
Electronic juridical communication in terms of Civil Procedure Law
  1. Tez No: 220294
  2. Yazar: ONUR OĞLAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bilgisayar ve internet teknolojilerinin gelişimine bağlı olarak devletlerin yargı sistemlerinde bilgisayarlardan yararlanma amacıyla oluşturdukları projeler hız kazanmıştır. Çalışma kapsamında yargı düzeninde gerçekleşen bu elektronik gelişmeler, mahkemeler ve yargılamaya katılan taraflar arasında adli bağlayıcılığı bulunan elektronik iletişim kapsamında ele alınmıştır. Bu kavrama ?Elektronik Adli İletişim? denilmektedir. Elektronik adli iletişim elektronik adaletin; elektronik adalet ise elektronik devletin bir uzantısıdır.Nasıl ki kâğıt ortamındaki imzalı belgelerde, imzanın belge sahibinin kimliğini tespit etme işlevi varsa; elektronik imzalı belgelerde de, elektronik imzanın bu işleve sahip olduğu söylenebilir. Bu nedenle elektronik ortamda gönderilen elektronik belgeler, elektronik imzalar ve elektronik sertifikalar üçüncü bölümde genel bir değerlendirme altında incelenmiştir.Klasik yargı düzeninde mahkemeler ve yargılamaya katılan taraflar arasındaki iletişim kâğıt ortamında sürmekte iken, elektronik iletişim ile birlikte kâğıt belgeler yerini elektronik belgelere bırakacaktır. Bu nedenle elektronik belgelerin tıpkı kâğıt ortamındaki belgeler gibi hüküm ifade etmesinin sağlanması gerekmektedir. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu, güvenli elektronik imzalı belgelerin senet hükmünde olacağını düzenlemişken, elektronik ortamda düzenlenmiş belgelerin yazılı şekil şartını sağlayıp sağlamayacakları yönünde her hangi yenilik getirmemiştir. Oysa Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü Ulusal Yargı Ağı Projesi kapsamında davaların elektronik ortamda açılması imkânı tanınmaktadır. Çalışmamızda elektronik ortam yolu ile dava açılabilmesi için yapılması gerekli düzenlemeler, bu konuda mevzuatında önemli değişiklikler yapmış Alman Hukuku örneklenerek değerlendirilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Due to the development in internet and computer technologies the projects started by the governments to benefit from computer technologies in their judicial deeds have been of more importance. Within the context of this study, this electronic evolution that has materialized in the jurisdiction is argued in terms of legally binding electronic communication between courts and parties that partake in argumentation. This concept is called ?Electronic Juridical Communication?. Electronic Juridical Communication is part of the Electronic Justice; Electronic Justice is the part of Electronic Government.It should be said that the electronic signatures have the function of authentication in the electronic documents as the signature having same function in paper based documents. Therefore in the third part of thesis the concept of electronic documents, electronic signatures and electronic certificates are studied.The communication between courts and parties that partake in argumentation being done paper based in classical jurisdiction; with the use of electronic communication, electronic documents are going to take place of the paper documents. As a result of this the electronic documents need to have validity such as the paper based documents. The Electronic Signature Law having regulated that documents with qualified electronic signatures would have the validity of legal instruments; it has brought no innovation regarding electronically prepared documents with/without the written form requirement. Within the National Judgment Network Project (UYAP) by the Ministry of Justice it has been possible to sue in electronic medium. In this thesis the regulations that need to be done in order to be able to sue electronically, are being studied taking the German Law which has regulated to a large degree about this topic in their legislation, as a model.