Farklı kur rejimlerinin makroekonomik performans sonuçları
Macroeconomic performances consequences of alternative exchange rate regimes
- Tez No: 220371
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
1970'li yıllardan günümüze dünya deneyimi, döviz kuru rejimi tercihinin önemli bir konu oldugunu ortaya koymaktadır. Özellikle 1997 ortasında baslayan Asya Krizi'nin kısa sürede uluslararası mali sistemi çöküsün esigine getirmesi, birçok konuda oldugu gibi, bu konudaki mevcut tartısmaları hızlandırmıstır. Sabit kur rejimlerinin dalgalı kur rejimlerine nispeten daha az enflasyona yol açtıgı hususu genellikle kabul görmektedir. Ayrıca, sabit kur rejimleriyle düsük enflasyon arasındaki yakın iliski, bu rejimlerin olusturdugu güven ve disiplin unsurlarına baglanmaktadır. Öte yandan tercih edilen kur rejimleri ülke ekonomisini dolaysız ve dolaylı olmak üzere iki sekilde etkilemektedir. Dolaysız olması, ekonomideki sokları düzenlemesini, dolaylı olması da yatırım, ticaret ve finansal sektörlerdeki gelisimi etkilemesini ifade etmektedir. Farklı kur rejimlerinin makroekonomik performans sonuçları kur rejimi tercihinde gösterge olması bakımından önemlidir. Dolayısıyla bu çalısma, farklı kur rejimlerinin makroekonomik performans sonuçlarını enflasyon ve büyüme kriterlerine göre degerlendirmeyi amaçlamaktadır. 1975-2004 dönemi ve 97 ülkeyi kapsayan, resmi sınıflandırma ve panel veri analiz yöntemini benimseyen çalısmanın sonucuna göre, en iyi enflasyon performansını sabit kur rejimleri ortaya koymaktadır. Farklı gelir grubuna ait ülkelerde analiz sonuçları degismektedir. Buna göre gelir seviyesi arttıkça kur rejimleri arasındaki enflasyon performans farklılıgı azalmaktadır. Öte yandan kur rejimlerinin büyüme performansları önemli derecede farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
As of 1970s, world experience has indicated that the choice of exchange rate regimes is an important matter. The Asian Crisis of 1997 that brought on the brink of falling the international financial system accelerate current debates, as well in many topics. It is generally accepted that fixed exchange regimes lead to lower inflation in comparison with floating exchange rate regimes. Furthermore, close relationship between fixed exchange regimes and inflation is tied to components of confidence and discipline. On the other hand, exchange rate regimes that are chosen affect the country?s economy directly and indirectly. It directly regulates economic shocks and as well as indirectly affects improvements in investment, trade and financial sectors. Macroeconomic performances of alternative exchange rate regimes are important from the point of view being an indicator in choosing exchange rate regimes. So this study aims to evaluate macroeconomic performance of exchange rate regimes considering inflation and growth criterions. The results of the study which uses the data of 97 countries for 1975- 2004 period and de jure classification and which adopts analysis method of panel data, fixed exchange rate regimes indicate the best inflation performance. The results of analysis varies in the countries with different income. Accordingly, the more the level of income increases, the less is the difference in inflation performances of exchange regimes. On the other hand, growth performances of exchange rate regimes do not exhibit significant difference.