Vadeli işlemler ve Türkiye'de vadeli işlemler portföyü hazırlama ve bir uygulama
Derivatives and in Turkey preparing derivatives portfolio and an application
  1. Tez No: 220372
  2. Yazar: AYKUT KOCABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Vadeli islem pazarları, ilerideki bir tarihte teslimatı veya nakit uzlasması yapılmak üzere herhangi bir malın, bugünden alım satımının yapıldıgı pazarlardır. 1865 yılından itibaren organize olarak kullanılmalarına ve basta tarım sektörü olmak üzere pek çok alanda finansal düzenleme ve gerçekçi fiyat olusumunu saglamasına ragmen vadeli islemler Türkiye'de 2005 yılında organize borsada islem görmeye baslamıstır. ABD basta olmak üzere yurt dısındaki diger organize vadeli islem pazarları ile karsılastırıldıgında VOB'un en büyük eksigi sözlesme çesitliligindeki azlıktır. Sadece vadeli islem sözlesmelerinin islem gördügü VOB'da henüz opsiyonlar isleme açılmamıstır. Türkiye'de 2005 yılında kurulan vadeli islemler ve opsiyon borsasının ilk sorunu, fiyat hareketlerindeki istikrar ve düzenin saglanması için gerekli piyasa derinliginin saglanması yani yüksek islem hacmidir. Bu çalısmanın hazırlanması asamasında 3 sözlesmeden toplamda 6 pozisyon portföylerde kullanılmıstır. Genellikle risk yönetiminin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilen vadeli islemlerin ticari islem amacı ile kullanımları ikinci planda kalmıstır. Bu çalısma, VOB'da en fazla islem gören 3 sözlesme uzun ve kısa pozisyonları da göz önüne alınarak kullanılmıstır. Günlük getiriler hesaplandıktan sonra model olusturulmustur. Kısıtların girilmesinden sonra portföye beklenen getiride ve riskte hangi sözlesmelerin hangi agırlıkta eklenecegi hesaplanmıstır. Bu nedenle bu tez önem tasımakta ve vadeli islemlerin ikinci planda kalan bu amacını öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, futures which are being traded on stock exchange in Turkey and options with common contents of were analyzed. This thesis doesn?t include futures which are not being traded in organized stock markets. Nevertheless, portfolio management in futures is being researched and a portfolio had been composed by using standart portfolio selection model with the consideration of terms and trading volume of Turkey Derivatives Exchange. In this thesis, that is being formed by using contracts traded on stock exchange, monthly risk free interest rate takes place among position taking criteria. In this study, positions and investments which are being taken profit-making commercial transaction in futures is being examined instead of composing hedging-purposed portfolios. Turkish Derivatives Exchange had been established in 2005 and first problem is stabilization at price movements and trade volume. In preparation stage of this study, totally six positions from three contracts are being used in portfolios. Cash compositioning and lacking of licensed storage operation law are the factors about decreasing the trading volume in commodity based operations in derivatives exchange. The lacking of these applications which will make competitive market prices in agriculture and unstable price formation is also a considerable problem for Turkish economy. The practice part does not include singular share instruments-based futures contracts and option contracts because of they are not listed in stock exchange in date of inception of this thesis.