Dolaysız yabancı yatırımların iktisadi kalkınmaya etkisi
Effect of direct foreign investment on economic development
  1. Tez No: 220370
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Science and Technology, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, iktisat literatürü içinde kendine önemli bir yer edinen ve üzerinde tartışmaların yaşandığı ?Dolaysız Yabancı Sermaye Hareketleri? nin İktisadi Kalkınma olgusu ile birlikte günümüz ekonomi düzeninde almış olduğu yeni çehre incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, ülkelerarası ekonomik etkileşimin alabildiğince arttığı, ulusal pazarların birer dünya pazarı haline geldiği, 2000'li yılların dünyasında dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının iktisadi kalkınma ile ilgili olan ilişkilerini ortaya koyabilmektir. Dolaysız yabancı yatırımlar, ülkelerin iktisadi kalkınma çabalarını genellikle olumlu yönde katkıda bulunmaktadır. Ama dolaysız yabancı sermaye yatırımlarının beklenen katkısı gelen dolaysız yabancı sermayenin hacmi, yapısı, ülkelerin uygulayacağı ekonomi politikaları ve ülke ekonomisinin özelliklerine göre de değişebilecektir. İç makro dengelerini sağlayamamış, gerekli hükümet politikalarını uygulayamayan, yapısal sorunları olan ülkelerde dolaysız yabancı sermaye hareketlerinin katkısı sınırlı kalmakta hatta bazı olumsuz sonuçlara da neden olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Direct Foreign Investments that have an important role during the last years in the economy literature and have discussed on it are analyzed together with the Economic Development in order to find out their new places in the economic field. The basic aim of this study is to put forward the reasons behind, the amounts and most importantly the relations with the Economic Development of the Direct Foreign Investment in the world of 2000?s in which national markets have each become internationalized with the increasing amount of economic interaction among themseves. In conclusion, it has been proved that Direct Foreign İnvestment have positive effects on the Economic Development. However, expected assistance of Direct Foreign İnvetments have changed according to quantity and structure of it. Direct Foreign İnvestment can cause negative effects on Country that are enable to solve structural economic proplems and necessary government politics.