Algı yanılsamalarının mekan tasarımına etkisi
The effects of perceptual illusions in the design of physical space
  1. Tez No: 220373
  2. Yazar: CAN BÜYÜKÇELEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ DEMİRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Mekan ve Algı kavramları, pek çok araştırmada, hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan incelenmiştir. Bu tezde amaç; bu iki kavramın birbirlerine olan etkilerini incelemek, görsel sanatların; resim, heykel, grafik gibi diğer dallarının da kullanılması ile mekan tasarımında varılan sonuçları irdelemektir. Araştırmada, algı ve mekan kavramları ayrı ayrı incelenirken, tasarım kriterleri de göz önünde bulundurulmuştur. Tarihsel süreç içinde, algılamanın görsel sanatlardaki uygulamalarının mimari yapıtlar ve onların içmekanlarında kullanılmaları ve birbirleriyle olan etkileşimleri örneklerle incelenmiştir. Mekan oluşumunu etkileyen algısal faktörler; başta görsel algı olmak üzere diğer duyuların da mekanda yarattığı algı yanılsamaları, çeşitli mekan örnekleri üzerinden araştırılarak, geçmişteki kullanım amaçları, mimari alandaki kullanım zorunlulukları dışında, genelde eğlence olarak görülmüş olan göz yanıltıcı tekniklerin, günümüz mimarisinde ve iç mekan tasarımındaki kullanımları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Much research, has investigated the concepts of space and perception when viewed by physiological and psychological perspectives. The aim of this thesis is to investigate the interaction of space and perception, and to examine the results in interior design by also using different branches of visual arts. While analyzing concepts of space and perception, design criteria was also considered. Case studies have shown how perception in visual arts applications have influenced architectural designs and their interior spaces during the historical process and further illustrated the impact between the two. Perception elements which effect the formation of spaces have been investigated in examples of space, foremost visual perceptive, and then how other senses can create perception illusions. The purpose of most historic installations which integrate space and perception elements with interior design and architecture have been predominantly for entertainment value. Traditionally these elements have posed difficulty in the case of architecture. Deceptive techniques have been analyzed to see how they have become integrated in present day architecture and interior design.