Perakende sektöründe fiyatlandırma ve talebin fiyat esnekliğinin fiyat-satış verileri ile tahminlenmesi
Pricing and estimating the price elasticity of demand in the retail sector with price-sales data
- Tez No: 832581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SANSARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, belirli bir ürün için talebin fiyat esnekliğini tahmin etmek amacıyla fiyatsatış verilerini kullanmanın uygulanabilirliğini incelemektir. Talebin fiyat esnekliği, bir ürünün talep edilen miktarının fiyatındaki değişikliklere ne kadar duyarlı olduğunun bir ölçüsüdür ve işletmeler için fiyatlandırma kararları verirken ve fiyattaki değişikliklerin ürünlerine olan talebi nasıl etkileyeceğini anlamaya çalışırken önemli bir kavramdır. Fiyat-satış verilerini kullanarak talebin fiyat esnekliğini tahmin etmek için, belirli bir süre boyunca ürünün fiyat ve satışlarına ilişkin veriler toplanmış ve talebi etkileyebilecek diğer faktörler kontrol edilmiştir. Daha sonra fiyattaki yüzde değişim, talep edilen miktardaki yüzde değişim ve talebin fiyat esnekliği şu formül kullanılarak hesaplanmıştır: Talebin fiyat esnekliği = Talep edilen miktardaki yüzde değişim / Fiyattaki yüzde değişim. Analizin sonuçları, ürün için talebin fiyat esnekliğinin her ürün grubu için farklı olduğunu ve bu sebeple her ürün grubu için farklı bir fiyat stratejisi belirlemenin uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the feasibility of using price-sales data to predict the price elasticity of demand for a particular product. Price elasticity of demand is a measure of how sensitive the quantity demanded of a product is to changes in its price, and is an important concept for businesses when making pricing decisions and trying to understand how changes in price will affect demand for their products. In order to estimate the price elasticity of demand using price-sales data, data on the price and sales of the product over a certain period of time were collected and other factors that could affect demand were controlled. The percent change in price, percent change in quantity demanded, and price elasticity of demand are then calculated using the formula: Price elasticity of demand = Percent change in quantity demanded / Percent change in price. The results of the analysis showed that the price elasticity of demand for the product is different for each product group and therefore it is appropriate to determine a different price strategy for each product group.