Aristoteles, Spinoza ve Kant'ta ekolojik praksis üzerine varlık bilimsel bir inceleme
An ontological investigation concerning the possibility of ecological praxis in Aristotle, Spinoza and Kant
- Tez No: 220386
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ekolojik Praksis kavramının içeri¤i, konusu ele alınması ve bu kavram?n ontolojik düzlemde tanımlanabilmesi için felsefe tarihinin ve Batı metafizi¤inin flekillenmesinde oldukça etkili olan Aristoteles, Spinoza ve Kant felsefelerinin incelenmesi yeterli olmamakla birlikte kaçınılmazdır. Çünkü her üç filozof da hem Batı felsefesinin rasyonel yan?n?n oluflmas?nda hem de Batı metafizi¤inin evriminde göz ardı edilemeyecek oranda etkilidir. Bu filozoflarda Ekolojik Praksisin olanakl?l?¤?n?n araflt?r?lmas? için ahlak anlay?fllar?n?n, do¤ay? kapsay açısından sınırlar çözümlenmelidir. Bu ba¤lamda Batı filozoflar?n?n praksis tan?mlar?na bak?ld?¤?nda ve bu praksis kavramlar?nda ekolojinin ne kadar içerilip içerilmedi¤i incelendi¤inde genel olarak do¤an?n gözetilmesinin ya d?flland?¤?n? ya da dolaylı olarak ele alındığı görülmektedir. Ama Ekolojik Praksis konusunda Spinoza'n?n, do¤al töz anlayışla , do¤an?n sak?n?m?nda dolaysız bir düzlemin olanakl?l?¤?na yaklaflma konusunda özellikle önemli oldğu söylenmelidir. Çünkü, eser gerçek anlamda praksis kavram?ndan bahsedilecekse, insanın bedensel ve ruhsal bütünlü¤ünün ve bu anlamda özgürlü¤ünün gözetilmesi için ekolojiyi dolays?z olarak içermesi zorunludur.
Özet (Çeviri)
Any attempt to understand and define the concept of ecological praxis on an ontological ground should inevitably consider the philosophical views of Aristotle, Spinoza and Kant. This does not mean that one should confine such an investigation to the views of these three philosophers. Nevertheless, they, as the eminent figures of Western Philosophy, have been so influential in the development of the rational tradition of western metaphysics, one cannot disregard their perspectives in carrying out such an analysis. We think that an investigation concerning the possibility of ecological praxis should focus on the limits of those ethical views in comprising nature. If we consider the definitions of praxis of the philosophers of the western tradition, in general, and investigate to which extent their understanding involves an ecological concern, we witness that the concern for respecting and protecting nature is either disregarded or considered in an indirect or mediated manner. However, when we consider Spinoza?s views, we claim that Spinoza?s understanding of naturel substance provides us a possibility of finding an immediate ground for the preservation of nature. Because, if one needs to talk about praxis in the genuine sense of the term, the preservation of the unity of human mind and body and, in the same manner, the preservation of human freedom must necessarily involve what is ecological.