A tipi ve B tipi kişilikler bakımından mobbing kişilik ilişkisinin incelenmesi ve bir uygulama
The research of relation mobbing personality from the point of A type and B type personalities and an aplication
  1. Tez No: 220385
  2. Yazar: YELİZ CAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
İş yerlerindeki şiddet türlerinin hepsi fiziksel değildir. ?Mobbing? duygusal bir saldırıdır. Mobbingin kişiye psikolojik olarak zarar veren davranışları kapsadığı söylenebilir. Bu, kişiyi arkadaşlarının önünde küçük düşürme, kişiyi tersleme, kişiyi sosyal olaylardan dışlama, kişinin fikirlerini önemsememe gibi pek çok davranışı içerebilir. Bir örgütte çalışanların kişisel farklılıkları, olası bir mobbing davranışının önemli nedenlerinden birisi olabilir. Her bireyin yetiştiriliş tarzı; ait olduğu kültür, sosyal çevre ve aileden edindiği gelenekler; değerleri ve normları farklıdır. Farklı kişilikteki bireyler veya farklı kişilikteki bireylerin oluşturduğu gruplar arasındaki çatışma, mobbingin başlamasına neden olabilir. İnsanların mobbingle karşılaşmaları kişilik özelliklerine göre farklılık gösterebilir. ?A Tipi? kişilerin çoğunda görülen saldırganlık, ihtiras, rekabet, iş tutkunluğu, acelecilik, sabırsızlık gibi özellikler, onları; dinginlik, sabır, hoşgörü, tolerans, göz ardı etme, önemsememe, ağırdan alma gibi özelliklere sahip olan ?B Tipi? kişilerden ayırır. Buna göre mobbingin hedefi olma ve ona direnç gösterme potansiyelini belirleyen temel faktör, kişinin A veya B tipi kişilik özelliklerine sahip olmasıdır. Bu çalışma ile A Tipi ve B Tipi kişilikler bakımından mobbing kişilik ilişkisinin ayrıntılı olarak araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, mobbingin görülme sıklığı ve kaynağı, A Tipi ve B Tipi kişilik yapıları bakımından insanların mobbingle karşılaşmaları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca, demografik değişkenler ile sektör açısından mobbing ve kişilik ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
All kind of violences are not physical at workplaces. Mobbing is an emotional assault. We can say it includes behaviors that are given as psychological harm to person. It can involve behaviors like humiliating person in front of his/her friends, answering harshly, exclusing from social events, ignoring his/her opinions or views. Personality differences can be cause of important mobbing behaviors. Because, every individual?s style of growing, culture of belonging, social environment and tradition getting of family, values and norms are different. Conflict between different individual or groups that become from different individual can start mobbing. Mobbing can differ due to the people?s personel characteristics. Generally ?A Type? persons, shows the characteristics such as; aggresiveness, passion, competition, work addiction, rashness, impatience. And also ?B Type? persons have the characteristics such as; silence, patience, tolerance, disregarding,etc...A and B type persons differ from each others such these characteristics. So, the basic factor which defines the target of mobbing is, the person?s A or B type characteristics. With this study, mobbing relation with regard to A tybe and B type personal caharacteristics has been aimed. With this purpose, mobbing?s frequency and sources and the relations between A and B type persons and mobbing has been analyzed. And also, the relations between personality and mobbing has been analayzed in terms of demographic variables and sector.