Örgütsel satın alma davranışları içerisinde endüstriyel satın almaların incelenmesi ve Arçelik örneği
Analysing the industrial procurements in organizational buying behaviours and Arcelik case study
- Tez No: 220389
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Temelde örgütlerin kuruluş amaçları doğrultusunda faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için gerekli olan mal ve hizmetlerin tedariki olan satın alma işlevi bugün ise işletme hedeflerini gerçekleştirmede önemli katkıya sahip olan bir yönetim aracı haline gelmiştir. Genel anlamda tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik nihai mal ve hizmetlerin üretiminde kullanılan malzemelerin satın alınması olarak tanımlan örgütsel satın alma Endüstriyel Pazarlar, Satıcı İşletmeler Pazarı, Hükümet Pazarları, Kurumsal Pazarlar' dan oluşan örgütsel alıcılar tarafından gerçekleştirilmektedir. Çalışmanın esas amacı, endüstriyel pazarların satın alma davranışlarının detaylı olarak incelenmesi ve teorik olarak elde edilen bu bilgilerin endüstriyel bir firmanın satın alma sürecinde sahip olduğu satın alma uygulamaları ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde satın alma kavramına genel bir bakış çerçevesinde bazı kavramlara, satın almanın örgütlerdeki yerine ve satın alma ile ilgili bazı modellere yer verilmiştir. İkinci bölümde, örgütsel pazarlar hakkında bilgiler verilerek, endüstriyel pazarların satın alma davranışları açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, Arçelik firmasının direk malzeme satın alımlarındaki uygulamaları incelenmiş ve çalışmanın teori kısmında incelenen süreçler ile bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mainly the purchasing process ,which is, providing the goods and services, needed for the organizations to continue their activities with the aim of their goals, nowadays has become an administrative tool that has a high impact in effectuating the management goals. Defined as; the purchasing of the material used in mainly corresponding the needs of customers' conclusive material and services,the organizative purchasing; was actualized by organizative receivers consisting of Industrial Markets,Seller Company Markets,Governmental Markets and Official Markets.The Organizative Markets and The Consumer Markets have very much in common like their progesses and aims of purchasing;as they have differences. The main purpose of this project is ;the analysis of the purchasing behaviours of Industrial Markets,and comparising the this teorical information with an Industrial Company's applications in their purchasing progress. In the first part of the project; within the framework of a general overlook,some consepts,their place in purchasing organizations and some models related with purchasing aredealed with.In the second part,The purchasing behaviours of the Industrial Markets are tried to be explained with giving information about Industrial Markets.And in the third and the last part;the applications in material purchasing of Arçelik company was analysed and a comparison made between the progresses looked over in the teorical part of the project.