Küçük ve orta boy işletmelerde yenilik yönetimi: Yenilik yönetiminde etkili olan örgütsel yapı ve faktörlere ilişkin bir araştırma
Innovation management in small and medium-sized enterprises: A survey related to innovation management and organizational structure and factors activating innovation management
- Tez No: 220390
- Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Küresel rekabetle yogun ve dinamik hale gelen pazarlarda degisim, örgütsel yasamın önemli bir özelligi haline gelmistir. Bu degisimde yeni ürünler, hizmetler, süreçler ve örgüt yapıları, isletmelerin müsterilerini tatmin etmek ve birbirleri ile rekabet etmek için kullandıkları araçların basında gelmektedir. Yenilikçilik, günümüz isletmelerinin rekabet baglamında asla gözden kaçırmamaları ve ihmal etmemeleri gereken, yeni ekonominin en önemli geregi olan bir konudur. Satıcıların egemen oldugu piyasadan, pazarların baskın ve etkin rol oynadıgı piyasaya olan dönüsüm; daha ucuzu, daha kaliteliyi, daha hızlıyı ya da farklıyı arayan ve çogu zaman da bulan müsteriyi memnun etmek, yenilikçi olmaktan geçmektedir. Bu baglamda, ekonominin canlılık barometresi olan KOBİ'lerin örgüt yapılarının daha yenilikçi hale getirilmeleri rekabette onları daha güçlü hale getirecek, gelecekte hayatta kalmasını mümkün kılarak rekabet üstünlügü saglayacak ve sürdürülebilir büyümeyi saglayarak da bir üst ölçege geçmelerine imkan tanıyacaktır. Bu tezde; öncelikle KOBİ'lerin genel olarak bir degerlendirilmesi yapılmıs, yenilik kavramı kapsamlı biçimde açıklandıktan sonra, KOBİ'lerde yenilik yönetiminin nasıl olacagı ve son bölümde de arastırma verilerinin analizi yapılmıstır. Tezi Hazırlayan : Ali ACARAY Tez Danısmanı : Prof. Dr. Nurullah GENÇ Tez Kabul Tarih ve No : 17.10.2007?2007/24 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Nurullah GENÇ Doç. Dr. Tansu SAY Yrd. Doç. Dr. Hülya Gündüz ÇEKMECELOGLU
Özet (Çeviri)
With global competition, change which turns to be dense and dynamic in markets has been one of the vital factors in organizational life. In this change, new products, services, processes and organizational structures are one of the major factor to competite with in themselves and satisfy their customers. Innovativeness which is the most important subject of the new economy in competitive way today?s firms should never be set out of side and neglected of the main points in economy. The dealers who have great effect on economy, markets have effective and active role in transformation, they usullay look for cheaper, better quality, faster and more different ways of innovations to give pleasure their customers. In that way, organizational structure of small and medium sized enterprises need to be change into more innovative form which is named economic liveness barometer, this will have firms become stronger in competition, better possibility with in themselves to stand in future actions, let them have a chance of to be the winner and let them take an afford for having a better step one by one. In this thesis; first of all, small and medium sized enterprises have been evaluated generally, than the concept of the innovation has been explained, after that, how innovation management should be done in small and medium sized firms is discussed and in the last part, the analizes of the the survey data have been issued.