Orta Doğu-Kuzey Afrika ülkelerinde Türk inşaat firmalarının üstlendiği müteahhitlik hizmetlerinde karşılaşılan finansal sorunlar ve Libya örneği
The financial problems faced by Turkish contractor companies undertaking projects in the Middle East and North Africa countries and a case study for Libya
  1. Tez No: 220392
  2. Yazar: MELEK BANU IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. AYHAN ALGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
1990'lı yılların sonlarından beri Türkiye ekonomisinde yaşanan ekonomik krizler, daralmalar ve yatırım projelerindeki kaynak sıkıntıları ve özellikle 2001 senesinde ülkemizde yaşanan finansal kriz sonucunda, taahhüt işleri yapmakta olan pek çok Türk inşaat firması yurtdışı pazarlara yönelmiştir.Bu çalışmanın amacı; yurtdışında ve yoğun olarak Kuzey Afrika ve Körfez Ülkelerinde taahhüt işi yüklenen Türk Müteahhitlik firmalarının, karşı karşıya kaldığı finansal sorunları göstermek ve firmaların üstlendiği projelerde dikkat etmeleri gereken önemli mali konuları incelemektir.Bu kapsamda, Orta Doğu-Kuzey Afrika Bölgesi incelenmiştir. Bu bölgede yer alan ülkelerde proje süreci içerisinde finansal anlamda karşılaşılan problemler değerlendirilmiştir. Bölge ülkelerinden Libya Arap Halk Sosyalist Cumhuriyeti detaylı olarak çalışılmıştır. Libya idareleri ve Libya bankaları nezdinde projeyi üstlenen müteahhidin vermekle yükümlü olduğu ve proje sözleşmesi içerisinde örnek metni yeralan teminat mektupları incelenmiştir. Söz konusu mektupların hukuki olarak Türk bankaları tarafından düzenlenebilmesi için bulunan çözümler örneklenmiştir. Ayrıca muhabir bankacılıkta yaşanan sıkıntılarla ilgili bir modelleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the economic crises, contractions and lack of funds for investment projects that have been occurring in Turkey since the end of 1990?s and especially the financial crises during 2001, many Turkish firms involved in construction sector have moved their operations to foreign markets.The purpose of this study is to depict the financial problems faced by Turkish Contractor Companies undertaking projects overseas, specifically in the Middle East and North Africa Region and analyze important financial topics that they should pay attention to.Within this context Great Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya, GSPLAJ, that are in Middle East ? North Africa Region has been analyzed in detail. The financial issues in these countries during the project stage have been evaluated. The letter of guarantees, which the contractors have to submit to the Libyan Authorities and Libyan Banks and have a sample in the specification documentation, have been analyzed. A sample solution of the mentioned letter of guarantees, which can be issued by Turkish Banks legally, is given. Also emphasis is given to the problems that occur while dealing with correspondent banks.