Koro eğitiminin çocuk gelişimi üzerindeki etkileri
Impacts of chor education on child development
  1. Tez No: 220391
  2. Yazar: ELİF DOĞANARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye'de erken yaşta müzik eğitimi çalışmalarının yetersiz olduğu düşüncesinden yola çıkılarak gerçekleştirilen bu araştırmanın konusu, bu alanda önemli bir yer teşkil eden Çocuk koroları ile sınırlandırılmıştır. Literatür taramasında müzik eğitimi kadar, gelişim alanına ait kaynaklar da önemli rol oynamıştır. Araştırmada literatür taramasının dışında, koro eğitimi alan erken yaştaki çocukların sınıf öğretmenlerine ve velilerine uygulanılmış olan anket yöntemi izlenmiştir.Araştırma, erken yaşta koro eğitimi alan çocukların sosyal, psikolojik, duygusal ve zihinsel yönde gelişimlerini ortaya koymuştur. Araştırmanın sonucunda ayrıca erken yaşta müzik eğitiminde çocuk korolarının önemli katkılarda bulunabileceği tekrar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The scope of this paper have been limited to the Children Choir that plays a significant role in the field, relying on the fact that the studies to the elementary musical education in Turkey is insufficient in number and substence. The scanning of the related documents covered the sources related to the field of development as well as the musical education. In addition to the scanning, the study aplied the poll method to the class teachers and parents of the boys of early age who have had chorus traing.The study has deducted social, psychological, emotional and comprehensional developments in the children that had chorus training. The study has additionally concluded that the children choir may have significant impacts on musical education.