İlköğretim okul müdürlerinin insan kaynaklarını yönetme yeterlilikleri
Competencies of primary school principals in performing the human resource management
  1. Tez No: 220434
  2. Yazar: HASAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okul müdürlerinin insan kaynaklarını yönetme yeterliliğinin belirlenmesidir. Bu araştırmada tarama metodu kullanılmıştır.Araştırmanın evreni İstanbul'da Pendik ilçesindeki resmi ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerdir.Veriler öğretmenlerden geliştirilen anket yoluyla elde edilmiştir.Anketten ilköğretim okul müdürlerinin insan kaynaklarını yönetme yeterlilikleri belirlenmeye çalışılmıştır.Anket sonuçlarının yorumuna geçilmeden önce bu araştırmada geçen her türlü kavram açıklanmıştır.İnsan kaynakları ile ilgili her türlü kavrama,bu kavramlarla ilgili kuramlara ve görüşlere yer verilmiştir.Ardından insan kaynakları yönetiminin eğitim örgütlerinde uyarlanmasına geçilmiştir.Okullarda uygulanan insan kaynakları yönetimiyle ilgili kavramlar ve görüşler açıklanmıştır.Okul müdürlerinin okullarda, insan kaynakları yönetimi kapsamında hangi görevleri yapabilecekleri ve insan kaynaklarının yönetimin işlevleri konusunda bilgilere geniş yer verilmiştir. Okul müdürlerinin öğretmenleri etkili bir biçimde yönetebilmesi için öncelikle onların gereksinimlerini karşılamalıdır.Öğretmenlerin gereksinimleri karşılandığı ölçüde okul içinde kişisel verimlilikleri artırılabilir.Okulda mutlu olan öğretmen,sınıfta eğitim-öğretim çalışmalarını başarılı bir şekilde yerine getirir.Sınıftaki eğitimin-öğretimin etkililiği öğrencilerin başarılarını belirler.Başarılı okulların müdürleri,okuldaki insan kaynaklarını etkili ve verimli yönetebilen okul müdürleridir.Araştırmada anket aracılığıyla toplanan veriler bilgisayar ortamına girilerek istatiksel olarak analizi Windows SPSS-13 programı ile yapılmıştır.Deneklere ilişkin kişisel bilgiler frekans ve yüzde ile çözümlenmiştir.Verilerin analizinde ?İlköğretim okul müdürlerinin insan kaynaklarını yönetme yeterlilikleri? ölçeğinde yer alan sorularla ilgili öğretmen görüşleri arasında anlamlı farklılığın olup olamaması ile t testi ve tek yönlü varyans analizi uygulaması yapılmıştır.Elde edilen bulgular tartışılarak önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to be determined primary school manager?s managerial competencies of human resource management.Scanning method is used in this research.The universe of this research is the teachers who working at formal primary schools in Pendik in İstanbul.Datums are acquired by questionannaire on teachers.We try to determine from questionnaire primary school managers managerial competencies of human resource management.before we interpret on results of questionnaire all of concepts in this research are explained.(All kind of concepts are concerned abaout these concepts) This research includes all kind of concepts are concerned abaout human resource management , all theories and opinions are concerned about these concepts.Then we adapt human research management into the education organizations.The concepts an the opinions concerned abaout human resource management in schools are explained.This research includes which duties school managers can do abaout human resource management and the subject of functions human resource management.Teachers requirements are given in order to be directed effectively by school managers.The more requierements are given the more their productivities can be increased.İf they are happy in the school they work successfully.This increases students success.The managers of successful schools who can direct human resource management in the schools effectively are schools managers.The inputs were put in computers and statistic analyses were by Windows SPSS-13 proramme personal information of teachers at questionare were opened by frekans percetage.In input analysing ?Primary School Managers Human Resource Management Competenceies Degree ? teachers ideas average test was used for and compared for varyantanalysing some suq questions were made by diacussing outputs of that research.