İlköğretim okul müdürlerinin insan kaynaklarını yönetme yeterlilikleri Çaycuma ilçesi örneği
- Tez No: 348981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SEFA SUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, ilköğretim okul müdürlerinin insan kaynaklarını yönetme yeterliliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada tarama metodu kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Zonguldak ili Çaycuma ilçesindeki resmi ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerdir. Veriler anket uygulaması ile toplanmıştır. Zonguldak ili Çaycuma ilçesinde bulunan 29 ilköğretim okulundaki 284 öğretmene uygulanan anketlerin 278 adedi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada okul müdürlerinin insan kaynaklarını yönetme yeterlilikleri kendilerine bağlı öğretmenler tarafından değerlendirilmiştir. Araştırmada anket aracılığıyla toplanan veriler bilgisayar ortamına girilerek istatiksel olarak analizi Windows SPSS-15 programı ile yapılmıştır. Deneklere ilişkin kişisel bilgiler frekans ve yüzde ile çözümlenmiştir. Verilerin analizinde ?İlköğretim okul müdürlerinin insan kaynaklarını yönetme yeterlilikleri? ölçeğinde yer alan sorularla ilgili öğretmen görüşleri arasında anlamlı farklılığın olup olamaması ile t testi ve tek yönlü varyans analizi uygulaması yapılmıştır. Elde edilen bulgular tartışılarak önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to to evaluate competency of the administrators at primary schools with regard to application of human-resource management. Scanning method is used for this study. The research covers teachers at formal primary schools in Çaycuma in Zonguldak. Data is acquired by questionnaire. 278 surveys applied to 284 teachers at 29 primary schools in Çaycuma in Zonguldak are evaluated. Human resource management competency of administrators of primary schools is evaluated by taechers dependent on administrators. The inputs were put in computers and statistic analyses were made by Windows SPSS-15 programme personal information of teachers at questionare were opened by frequency and percentage. In input analysing ?Primary School Managers Human Resource Management Competencies Degree ? teachers ideas average test was used for and compared for variantanalysing some sugguestions were made by diacussing outputs of that research.