Do impossibility results survive in historically standard domains?
Tarihsel olarak standart olan tanım bölgelerinde imkansızlık sonuçları geçerli olmayı sürdürür mü?
- Tez No: 220456
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Sosyal se¸cim kuramının b¨ut¨un imkansızlık sonu¸clarında ortak olan ana varsayımlarındanbiri de, tanım b¨olgesine ili¸skin tam ya da yeterince zengin b¨olge varsayımlarıdır.Sosyal se¸cim kuramıda kar¸sılık geldikleri toplumların toplumların ger¸cekte varolup olmadı¯gına dikkat edilmeksizin, imkansızlık sonu¸clarından kurtulabilmeki¸cin, tanım b¨olgelerini kısıtlama yolunda bir¸cok te¸sebb¨uste bulunulmu¸stur.Kısıtlanmamı¸s bir tanım b¨olgesi d¨u¸s¨uncesi bireylerin birbirinden ba¯gımsızolması varsayımına dayanmaktadır. E¯ger bu varsayımı, bireylerin tercihlerinintek kutuplu standart bir toplumun sosyal normu etrafında topla¸smasıvarsayımıyla de¯gi¸stirirsek, bu kısıtlamanın Maskin tekd¨uze, ¨orten ve diktatorl¨uk olmayan bir sosyal se¸cim fonksiyonunun varlı¯gına etkisi ¨onemli bir soruhaline gelir.Bir toplumun bir sosyal norm etrafında ne kadar yo¯gunla¸smı¸s oldu¯gunu ¨ol¸cmeki¸cin Manhattan uzaklı¯gı denilen bir metrik kullanıyoruz. Ardından bir sosyalnorm etrafında ne kadar yo¯gunla¸smanın imkansızlık sonu¸clarından kurtulunmasınısa¯glayaca¯gını karakterize etmeye ¸calı¸sıyoruz. Bu t¨ur bir ¸calı¸smanıntarihsel olarak imkansız olan bazı toplumları varsaymanın, sosyal se¸cim kuv
Özet (Çeviri)
One of the major assumptions common to all impossibility results in socialchoice theory is that of ?full? or rich enough domain. Thus, a major streamof attempts has focused on how to restrict the domains of social choice functionsin order to escape impossibilities, without paying much attention to thequestion of whether there exist actual societies with such restricted domainsof preference profiles, however. The notion of an unrestricted domain is basedon the assumption that the individuals form their preferences independentof each other. If one replaces this assumption by one under which individualpreferences are clustered around a ?social norm? in a unipolar standard society,the question of how this kind of restricted domain restriction influencesthe existence of a Maskin monotonic, surjective and nondictatorial socialchoice function becomes important.We employ the so-called Manhattan metric to measure the degree of howclustered a society around a social norm is. We then try to characterize forwhat degrees of clustering around a social norm allows us to escape impossibilityresults, in an attempt to shed some light on the question of whetherimpossibilities in social choice theory arise assuming the existence of historicallyimpossible societies.