Three essays on monetary policy modeling: Applications of inflation targeting
Para politikası modellemesi üzerine üç makale: Enflasyon hedeflemesi uygulamaları
  1. Tez No: 220455
  2. Yazar: EBRU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM METİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, para politikası modellemesi üzerine New Keynesian görüş çerçevesinde şekillendirilmiş üç makaleden oluşmaktadır. İlk makale New Keynesian görüşün gelişmesine dair genel bir incelemedir. Para politikası literatüründeki birçok çalışma fiyat katılığını, mikroekonomik yapıtaşlarını ve değişik para politikası kurallarını açıklamadaki gücünden dolayı New Keynesian modelleri kullandıkları için, böyle bir inceleme bugüne kadar New Keynesian görüş çerçevesinde para politikalarını incelemek amacıyla yapılan teorik ve ampirik çalışmaları daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. İlk makale ayrıca mikroekonomik yapıtaşlarından geliştirilen ve ekonomideki yapısal bağıntıları açıklayan denklemlerin nasıl elde edildiğini ayrıntılı bir biçimde açıklamaktadır.İkinci makale New Keynesian görüş çerçevesinde oluşturulan Taylor para politikası kuralını ve faiz oranı aktarım mekanizmasını kullanan bir modeli incelemektedir. Para politikası kuralının ve faiz oranı aktarım mekanizmasının davranışlarını enflasyon hedeflemesi altında inceleyen bir simülasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın literatüre esas katkısı faiz oranı aktarım mekanizmasının ilk defa bir New Keynesian modelde kullanılmasıdır. Bunun yanı sıra literatürden farklı olarak, sadece para politikası kuralındaki katsayıların değil diğer tüm yapısal denklemlerdeki ve faiz oranı aktarım mekanizmasındaki katsayıların zamana bağlı olarak değişmesine izin verilmiştir. Bu yapı makalenin en belirgin özelliklerinden biridir çünkü bu alanda daha önce yapılmış çalışmalar sadece para politikası kuralındaki katsayıların değişmesine izin vermektedir. Ancak modeldeki bütün katsayıların zamana bağlı olarak değişmesi politika değişikliklerinin ekonomi üzerindeki etkilerini incelemek için esneklik sağlamaktadır. Bu makalenin sonuncu özelliği ise tahmin etme metodu olarak Genişletilmiş Kalman Filtresinin (EKF) kullanılmasıdır. Bu alanda, lineer olmayan modellerin tahmininde EKF yaygın bir şekilde kullanılmadığı için bu çalışma EKFnin zamana bağlı katsayıların olduğu modelleri tahmin etme gücünü göstermesi bakımından önemlidir. Bu makale çerçevesinde yapılan simülasyonlar, para politikası analizinde uzun dönemli faiz oranlarının ve faiz oranı aktarım mekanizmasının önemli elemanlar olduğunu ortaya çıkarmıştır.Son makale enflasyon hedeflemesi programlarının enflasyon ve enflasyon oynaklığı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bunun için enflasyon hedeflemesi programı uygulayan beş gelişmiş, dört gelişmekte olan ülke seçilmiştir. Enflasyon oynaklığını modellemek için tanım olarak kamunun enflasyon algılamasını da içeren GARCH metodu kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda sadece Avustralya, Şili, İsveç ve İngiltere'deki enflasyon hedeflemesi programlarının halkın enflasyon algısını değiştirdiği ve bu yöndeki ampirik desteğin sınırlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is made up of three essays on modeling monetary policy in a New Keynesian framework. The first essay presents an overview of the evolution of New Keynesian view. Since most of the studies in monetary policy literature employ New Keynesian models due to their power in accounting for price rigidities, microeconomic foundations and various monetary policy rules; such a survey improves our understanding of the type of theoretical and empirical research that has so far been conducted to analyze monetary policy within a New Keynesian framework. This first essay also gives a detailed derivation of structural relationships developed from microfoundations.The second essay examines the behavior of Taylor-type monetary policy rule by introducing interest rate pass-through in a New Keynesian setting with backward looking components. A simulation is performed to analyze the behavior of policy instrument and pass-through relationship under inflation targeting. The main contribution of this essay is the introduction of interest rate pass-through into a New Keynesian structural model for the first time. Besides, as differently from the previous literature, the structural model allows for time-varying parameters (TVP) not only for the parameters of the monetary policy rule but also for the coefficients of the interest rate pass-through and other dynamics of the system. This is a salient feature of the analysis here, since previous studies in this field typically allow for variation over time of parameters of the monetary policy rule alone. However, having TVP specification for all parameters of the model provides the flexibility of examining the impact of policy changes over the monetary policy rule, interest rate pass-through and other dynamics of the system. The last important aspect of the second essay is the use of Extended Kalman Filter (EKF) as the estimation technique. That EKF is not widely employed for estimating non-linear systems in this field makes this study significant in demonstrating the strength of EKF in predicting TVP models. The results of the simulations carried out within this essay revealed that long-term interest rate and interest rate pass-through specification are essential ingredients to be included in monetary policy analysis.The last essay investigates whether inflation targeting programs have altered the pattern of inflation and its variability for five developed countries and four emerging economies implementing inflation targeting programs. A generalized autoregressive conditional heteroscedasticity (GARCH) specification is used to model inflation variability, which accounts for public perception of the future levels of inflation variability ? conditional variance. We found that implementation of inflation targeting program has changed the public perception towards inflation only in Australia, Chile, Sweden and the UK, indicating limited empirical support for the lower inflation and its variability for the inflation targeting regimes.