Transformation of Greco-Turkish relations after 1999: Military and economic aspects
1999 yılından bu yana Türk-Yunan ilişkilerindeki değişimler: Askeri ve ekonomik gelişmeler
- Tez No: 220468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL SEDA ŞATANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türk-Yunan ilişkileri inişli çıkışlı bir geçmişe sahiptir. İki ülke ilişkileri savaş ve barıştan oluşan bir çember gibidir. Şu ana kadar, iki ülkenin de, birçok kere, ilişkilerini düzeltme çabaları olmuştur ancak bu çabalar, iki tarafın isteksiz tavırları nedeniyle, başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin değişmeye başladığına dair gelişen bir literatür iniş çıkışlarla karakterize olmuş çemberin kırılmaya başladığına işaret etmektedir. Öncekilerden farklı olarak, bugünkü uzlaşma dönemi siyasi sınıfın, halkın ve askerlerin rızasının ve isteğinin bir yansımasıdır. Bu özellik, bugünkü uzlaşmayı bir öncekilerden ayırmaktadır.Bu tezin başlıca amacı Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinde, özellikle askeri ve ekonomik açıdan, bir değişim olup olmadığını araştırmaktır ve bulgular göstermektedir ki Türkiye ve Yunanistan ilişkileri askeri ve ekonomik açıdan bir değişim göstermektedir. Ekonomik ilişkilere bakıldığında iki ülke arasındaki temel ekonomik aktivitelerde bir canlılık gözlemlenmektedir. Askeri ilişkilerine bakıldığında ise `Ege' deki tansiyona rağmen, iki ülke, geçmiş yıllara göre, bir ilerleme kaydetmiştir; 1999'dan bu yana çatışmalarda bir azalma olmuş ve askeri diyalogun yoğunluğu artmıştır. Özetle, bu tezin bulguları Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinin iyi yönde bir değişim gösterdiğine dair umut verici kanıtlardır.
Özet (Çeviri)
Greek-Turkish relations used to follow a fluctuating trend. The relationship is a cycle of conflict and cooperation. Up to now, Greece and Turkey attempted to ameliorate their relations several times. However, these attempts occasionally failed due to lack of adequate and sufficient willingness of both parties. There is a growing literature on how this cyclical trend changed since 1999. Different from the previous attempts, current transformation in relations seems to be the reflection of the willingness of political elites, military and the civilians in both Turkey and Greece. This factor differentiates this current thaw in two countries? relations from the previous ones.This thesis mainly aims to examine whether there is empirical evidence of a transformation in Greco-Turkish relations, notably in military and economic aspects. The main findings show that Greece and Turkey do indeed experience a transformation in their military and economic relations. Regarding economic relations, the two states experience a vivacity concerning major economic activities such as trade, investment and tourism. Meanwhile, their military relations, apart from the occasional tensions triggered by territorial and airspace violations, follow a progressive trend since 1999. The hostility level between the two countries has decreased and military staffs of two countries have more dialogue than in previous decades. To sum up, findings of this thesis prove that since 1999 Greco-Turkish relations have experienced an affirmative transformation with regard to economic and military aspects.