An Ottoman peace attempt at the habsburg court during the Ottoman-holy league war: Zülfikâr Efendi in Vienna, 1688-1693
Osmanlı-kutsal lig savaşı esnasında bir Osmanlı barış girişimi: Zülfikar Efendi Viyana?da: 1688-1692
  1. Tez No: 220467
  2. Yazar: YASİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL İNALCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Zülfikar Efendi'nin Habsburg sarayına 1688'de gerçekleştirdiği ziyaret Osmanlı diplomasi tarihinde bir dönüm noktasıydı. 1680ler öncesinde Osmanlı sisteminin bir takım kendi diplomatik yol ve yordamları vardı fakat bu metodlar ancak Osmanlılar rakiplerinin güçlerini önemsemeyecek kudrette oldukları sürece efektif olarak işleyebilirdi. Diplomatik meselelerde yıllarca tek taraflı ve karşılıksız bir siyaset mekanizması takip eden imparatorluk, şimdi Habsburg sarayında barış aramakla kalmıyor, İngiliz ve Felemenk aracılığını da hoş karşılıyordu.Bu barış girişimi Osmanlılar için yeni bir dönemin başlangıcını simgeledi. O andan itibaren Sultanlar uluslararası arenada Avrupa devletleri tarafından takip edilen diplomatik kural ve prosedürleri dikkate almaya başladıkları gibi, bu aynı zamanda Osmanlıların diğer birçok konuda da Avrupanın usul ve prosedürlerini tedricen kabulünün başlangıcı oldu.
Özet (Çeviri)
The visit of Zülfikar Efendi to the Habsburg court in 1688 was a milestone in Ottoman diplomatic history. The Ottoman system had its own diplomatic means and manners for centuries preceding the 1680s but these methods would function effectively only as long as the Ottomans were strong enough to ignore the strength of their rivals. An empire which for centuries had practiced unilateral and non-reciprocal policy making and implementation in diplomatic affairs was now seeking peace at the court of the Habsburgs, while welcoming Anglo-Dutch mediation.This peace attempt marked the beginning of a new era for the Ottomans. From then on, they started considering the diplomatic rules and procedures followed by the European states in international arena, while this also marked the beginning of Ottomans? gradual acceptance of European means and manners in many other issues.