İmam Berbehârî ve ekolü
Imam Barbahari and his school
- Tez No: 220481
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BÜYÜKKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
?İmam Berbehârî ve Ekolü? isimli bu çalışmamızda, kendi döneminde Hanbelî mezhebinin imamlarından biri olan Ebû Muhammed Hasan b. Ali b. Halef el-Berbehârî'nin (ö.339/950) hayatı, fikirleri ve ekolü incelenmiştir.Çalışma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, Abbasî Devleti'nin kısa tarihi, Hanbelî mezhebinin imamı Ahmed b. Hanbel'in hayatı ve Hanbelî mezhebinin tarihi gelişimi ana hatlarıyla aktarılmıştır.Çalışmanın Birinci Bölüm'ünde, İmam Berbehârî'nin hayatı ile, Berbehâri ve ta-raftarlarının müdahil olduğu olaylar üzerinde durulmuştur.İkinci Bölüm'de ise, Berbehârî'nin Şerhu's-Sünne adlı eseri, buna bağlı olarak fikirleri ve ondan etkilendiğini düşündüğümüz bazı şahsiyetlerin biyografileri ele alın-mıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled ?Imam Barbahari and his School? aims to identify an activist Hanbali leader and scholar of the third/fourth century of Islam, Abu Muhammad Hasan b. Ali b. Khalaf al-Barbahari (d.339/950).The study consists of two chapters following an introduction which gives the brief history of the Abbasid State and Hanbalism with a short biography of its founder, Ahmad b. Hanbal.The First Chapter presents the life of Barbahari on the basis of several remarkable incidents in which he and his group were involved.The Second Chapter traces Barbahari?s thought, as reflected especially in his only surviving book, Sharh al-Sunna. It also introduces some personalities whom we suppose to have been influenced by Barbahari and his thought.In the Conclusion, there is a summary of the findings of the study.