11 Eylül saldırıları sonrasında ABD'nin uluslararası terörizmle mücadeleye ilişkin güvenlik politikası
U.S. security policy related to fighting against international terrorism after september 11 attacks
  1. Tez No: 220480
  2. Yazar: TOLGA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ABD'yi hedef alan 11 Eylül Saldırıları, sadece ABD'nin değil tüm dünyanın güvenlik algılamalarında terörizmi en üst sıraya yerleştirmiş ve bu bağlamda uluslararası konjonktürü büyük ölçüde değiştirmesi bakımından bir milat olarak kabul edilmiştir. Bu süreçte ABD, sadece saldırıların hedefi olması sebebiyle değil; saldırılar sonrası uyguladığı dış politika açılımlarıyla ve bu değişime en çok katkı sağlayan aktör olması açısından da büyük önem taşımaktadır. Ayrıca sahip olduğu konum itibariyle uluslararası terörizmle mücadele konusunda diğer devletler için bir model oluşturması, ABD'yi önemli kılan diğer bir etkendir.ABD'nin uluslararası terörizmle mücadeleye yönelik güvenlik politikalarının iç politika ayağını, istihbarat alanında yapılan reformlar, yasal düzenlemeler ve uygulamalar oluştururken, söz konusu politikaların uluslararası alandaki yansımaları ise, Afganistan ve Irak'a yönelik askeri operasyonlarla şekillenmiştir.11 Eylül Saldırıları sonrası dönemde ABD'nin uluslararası terörizmle mücadele politikalarını, ulusal ve uluslararası alandaki yansımalarıyla birlikte analiz etmeyi amaçlayan bu çalışmada, söz konusu politikaların uluslararası terörizmi bir tehdit olarak zayıflatmada ne kadar başarılı ve etkin olduğu belli açılardan değerlendirilmeye çalışılmıştır. Son olarak, bu politikalarda yapılan stratejik hatalardan da yola çıkılarak, uluslararası terörizmle mücadelede daha etkin ve başarılı politikalar oluşturmada yeni fikirlerin önünü açacak bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The attacks on certain targets in the USA on 11th September have put international terrorism at the top of the priority list of the security agenda in the USA and many other western countries. Since it also affected very deeply the international policies of these countries, these attacks have been regarded as a beginning of a new era in international relations.It seems that the USA has played a leading role in the fight against international terrorism. Changing national policies of the USA against counter terrorism have been based on the reforms on the intelligence, legal regulations and formulation of policies, internal or international. The reflections of these new policies on international level have been demonstrated with operations in Afghanistan and Iraq.Description and examination of effectiveness of these USA new security policies after September 11 is the subject-mater of this study. In this context, reflections of these policies on both national and international arena are reviewed. The examination will be with reference to national and international perceptions about the policies and the current status of the terrorist organizations. At the end of the study, some proposals have been made for more effective policies related to fighting against international terrorism by considering strategical mistakes on these policies.