Avrupa Birliği uyum sürecinde Türkiye'de gayrimüslim azınlıklar
Non-muslim minorities in Turkey within the EU harmonization process
  1. Tez No: 220503
  2. Yazar: HAYRİYE UYAV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
?Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Türkiye'de Gayrimüslim Azınlıklar? isimli Yüksek Lisans tezinin konusu; azınlık hakları, Türkiye'deki resmen tanınan azınlıkların Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze mevcut durumları, Avrupa Birliği uyum sürecinde gerçekleştirilen yasa değişiklikleri ve Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından uygulama örnekleri arasında yer alan Avrupa Konseyi Belgeleri kapsamında geçerlilik kazan azınlık rejimidir.Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda önüne çıkan önemli konulardan biri de insan hak ve özgürlükleri bağlamında ?azınlık hakları? kavramıdır. Çalışmada mevcut durumun saptanması ve yapılan reformlarla değişime uğrayan Türkiye'deki azınlık haklarının detaylı olarak incelenmesinin faydalı olacağına inanılmaktadır. Buna bağlı olarak çalışmanın başlıca amacı; günümüzde çok tartışılan konulardan biri olan azınlık hakları konusunun tanım ve kapsam açısından incelenmesi ile birlikte Türkiye ve Avrupa Birliği üye ülkeleri açısından değerlendirmesidir.
Özet (Çeviri)
This Thesis, titled“Non-Muslim Minorities in Turkey within the EU Harmonization Process”, examines minority rights, the status of minorities recognized officially by Turkey from the Ottoman period to date, legal amendments throughout the EU Harmonization Process and minority regime in the official Council of Europe Documents adopted as the caselaw by the EU member states.“Minority Rights”within the context of human rights and freedoms is one of the significant issues Turkey faces in the EU membership process. This study believes that the identification of existing state of affairs and scrutinization of minority rights in Turkey after the reforms is beneficial. Accordingly, this study aims primarily to examine the definiton and scope of the minority rights as one of the most contentious issues of our era and the evaluation of minority rights from the viewpoints of Turkey and the EU member states.