Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'de dernekler ve vakıflar hukuku
In the process of European Union law of associtions and foundations in Turkey
- Tez No: 220502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Avrupa Birliğine tam üyelik süreci, Türkiye'de son dönemlerde enpopüler konulardan biri olmuştur. Avrupa Birliğinin, üyelik için siyasi kriterlerinden en önemlisi, sivil toplumumun gelişiminin sağlanması, özellikle dernekler ve vakıfların örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik düzenlemelerin getirilmesidir.Cumhuriyet Türkiye'sinde özellikle askeri darbelerden sonra sivil toplum kuruluşlarının gelişiminin önü kesilmiştir. Bu darbelerin en ağır faturaları da dernek ve vakıflara kesilmiştir. Çünkü dernek ve vakıflar, zamanın yöneticileri tarafından, işlevleri itibariye devletin ve milletin organik bütünlüğünü bozan örgütlenmeler olarak algılandığı için gelişmelerine izin verilmemiştir.Avrupa Birliği sürecinde artık bu düşüncelerin yavaş yavaş kalktığını görüyoruz. Avrupa Birliği için önde gelen kavramlar demokrasi, insan haklarına saygı ve hukuk devletidir. Dernekler ve vakıfların gelişimi de bu kavramların gelişimine paralellik gösterir.Avrupa Birliği'nin katılım için öngördüğü Kopenhag Kriterleri ile sivil toplum kavramı ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada AB'ye uyum sürecinde sivil toplum kuruluşları, özellikle bu kuruluşlar içerisindeki dernek ve vakıfların AB'ye uyum sürecindeki katkıları ve rolleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Lately the European Union full membership process has been one of the most popular subjects. Ensuring the development of the civil society and bringing arrangements towards removing the obstacles especially before the organization of the unions and foundations are the most important ones of the political criterion of European Union.In the Republican Turkey, especially after military coups, the development of the civil society organizations has been blocked. The associations and foundations have suffered most from these coups, since the associations and foundations have been perceived by the administrators of that time as the organizations that endanger the indivisible integrity of the government and nation in respect of their functions, their development has not been allowed.We see that these opinions in the European Union process have been disappearing slowly. The leading concepts for the European Union are democracy, respect for the rights of human being and constitutional state. The development of the associations and foundations are also being similar to the development of these concepts.The concept of the civil society has come into prominence by the Copenhagen Criteria foreseen by the European Union for accession. In this study, the non-governmental organizations in the European Union harmonization process and, especially the contributions and roles of the association and foundations in these organizations in the European Union harmonization process will be evaluated.