Avrupa Birliği (AB) uyum sürecinde Türkiye'de gayrimüslim azınlıklar: Osmanlı İmparatorluğundan günümüze azınlıkların statüsü
European Union (EU), non-muslim minorities in Turkey in the adaptation process: The present status of minorities the Ottoman Empire
  1. Tez No: 462215
  2. Yazar: GAMZE KİBAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ŞEYHMUS TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma bireyden başlayarak sosyal kimliklerin ulusal etnik kimliklere kimlikler arasındaki farkların eşitlik ve ötekileştirme şeklinde ifadesi ayrımcılık yoluyla azınlık kimliğinin oluşması, türleri, hak ve ödevleri azınlık kavramının tanımlanması, incelenmektedir. Azınlıkların ulusal ve uluslararası alanda ele alınış şekli Osmanlı İmparatorluğu ve günümüz Türkiye Cumhuriyeti gündemindeki tarihsel gelişimi kimlik değişimleri çerçevesinde günümüz çağdaş toplumlarının çok kültürlü, eşitlikçi demokratik toplumlar yaratma ve bu örnek toplum modellerinin geleceğin çok kültürlü barışçıl toplumlarının oluşması için hukuksal çözümlerin birey hak ve özgürlüklerinin teminat altına alınarak korunması taleplerinin karşılanması insan olabilmenin vicdani gereği ve ödevidir. Anahtar Kelimeler : Ayrımcılık, azınlık, eşitlik, demokrasi,
Özet (Çeviri)
In this study, process of gaining identity starting from individual, forming minority identities through expressing the differences between identities in terms of equality and otherization, types of minorities, rights and duties and the concept of minority are analyzed. Addressing the minorities in national and international fields, historical development from Ottoman Empire to the modern Turkey, it is a humanitarian requirement and duty of the modern societies to meet the demand of protection and guarantee the individual rights and freedom by legal solutions in order to create multi-cultural, peaceful, equalitarian and democratic societies within the frame of identity changes. Anahtar Kelimeler : Discrimination, minitories, equality, democracy