Kurumsal yapı çerçevesinde Avrupa Birliği'nde karar alma mekanizmaları
The European Union decision-making mechanisms within the framework of institutional structure
  1. Tez No: 220509
  2. Yazar: HALİL BİLECEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HURİYE ÇATALCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Avrupa Birliği, oluşturduğu kendine özgü kurumsal yapı ile uluslararası ilişkiler disiplinine yeni bir entegrasyon boyutu kazandırmıştır. Hükümetlerarası işbirliğinin çok ötesinde geliştirilen bu entegrasyon modeli, çok uluslu bütünleşme sürecinde üye ülkelerin bazı egemen yetkilerini Birlik kurumlarına devretmesi esasına dayanır. Kurumsal yapının sağlamlığı ve Birliğin işleyişi şüphesiz hukuki norm oluşturma yetkisini elinde bulunduran kurumların karar alma mekanizmalarını en iyi şekilde işletmelerine bağlıdır. Karar alma sürecinin aktörleri konumundaki kurumlar, sahip oldukları ulusüstü yetkilerini hem Birliğin en iyi şekilde idame ettirilmesi hem de farklı ulusal çıkarlar arasında denge kurarak çatışmaların en aza indirilmesi yönünde kullanmak zorundadır. Bu bağlamda ortak çıkarı temsil eden Komisyon, üye devletlerin çıkarlarını temsil eden Konsey ve Birlik vatandaşlarını temsil eden Parlamento, karar alma sürecinde bu dinamikleri göz önünde bulundurmak durumunda olan en önemli kurumlardır. Birlik bünyesinde uygulanan ortak politikalar ve ikincil mevzuat çerçevesinde oluşturulan Topluluk tasarrufları, genel olarak bütünleşmenin derinleşerek ilerlemesi için vatandaşların Birlik ile kaynaştırılması amacını yansıtmalıdır. Karar alma mekanizmasında çarkların iyi işlemesi, kararları alma ve uygulama sürecinde kullanılacak yöntemlerin, bütünleşme değerleriyle örtüşmesine bağlıdır. Çalışmanın amacı, Avrupa Birliği'nin, mevcut kurumsal yapısı ve karar alma mekanizması ile işlemesinin güçlüğünü ortaya koymak ve bu bağlamda karar alma sürecinde ortaya çıkan temel sorunları ifade ederek, bu sorunlara çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
European Union has created a new integration dimension to the relations among states through its special institutional structure that it formed. This integration model developed beyond inter-governmental co-operation is based on the principle through which member countries transfer some of their sovereign authorities to Union institutions. The strength of institutional structure and functioning of the Union certainly depend on the functioning of decision-making mechanisms that have the authority to establish legal norms. Institutions that have the responsibility of supranational decision-making process have to use their power in a way that will provide the continuity of Union with the best possible way and that will minimize possible conflicts by providing a balance among various national interests. In this context, the Commission that represents the common interests, the Council that represents the interests of member States and the Parliament that represents the interests of citizens are all significant institutions with the duty to consider above-mentioned issues in decision-making process. The common policies applied within the Union and the Community acts established through secondary legislation should reflect the aim of merging the citizens with the Union in order to accomplish progress in the unity. It is seen that better functioning of the units in decision-making mechanism depends on the harmonization of methods used in decisionmaking and implementation process with the values of integration. The aim of this study is to put forth the difficulty of the European Union?s functioning, with the existing institutional structure and decision-making mechanisms as well as to present and suggest solutions to the problems encountered in decision-making process.