Avrupa Birliği'nde demokrasi açığı sorunu
The democratic deficit in the European Union
  1. Tez No: 961985
  2. Yazar: MERİÇ KARAKEÇİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MİTHAT GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin demokratik meşruiyet sorununu ve bu bağlamda ortaya çıkan demokrasi açığı tartışmalarını kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ile başlayan Avrupa entegrasyon süreci, zamanla ekonomik iş birliğini aşarak siyasi bir boyut kazanmıştır. Ulusalüstü bir yapı haline gelen AB, kendine özgü kurumsal yapısı ve karar alma mekanizmaları nedeniyle, geleneksel ulus-devlet temelli demokratik normlarla uyumsuzluklar üretmiş ve bu durum literatürde demokrasi açığı kavramı etrafında yoğun tartışmalara neden olmuştur. Çalışma, söz konusu tartışmaları hem federalist hem de realist yaklaşımlar çerçevesinde incelemekte, demokrasi açığına ilişkin farklı görüşlerin yanında, demokratik meşruiyetin kurumsal ve toplumsal boyutlarını da kapsamlı şekilde ele almaktadır. Ayrıca, AB kurumlarının işleyişindeki yapısal özelliklerin bu açığı nasıl beslediği analiz edilmekte ve vatandaş katılımını artırmayı hedefleyen yeni mekanizmaların etkileri değerlendirilmektedir. Bu bağlamda Avrupa Vatandaş Girişimi, Avrupa Parlamentosu'na dilekçe sunma hakkı ve Avrupa'nın Geleceği Konferansı gibi katılımcı araçların meşruiyet sorununa ne ölçüde yanıt üretebildiği sorgulanmaktadır. Çalışma, AB'nin demokratik meşruiyet tartışmalarını çok boyutlu bir bakış açısıyla ele alarak, mevcut krizlerin ardında yatan demokratik eksikliklerin kurumsal ve toplumsal temellerini tartışmaya açmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively analyze the European Union's democratic legitimacy problem and the associated debates on the democratic deficit. The European integration process, which began in the post-World War II period with the establishment of the European Coal and Steel Community and the European Economic Community, has gradually evolved beyond economic cooperation and acquired a political dimension. As the EU has transformed into a supranational structure, its unique institutional framework and decision-making mechanisms have generated incompatibilities with traditional nation-state-based democratic norms, leading to intense discussions in the literature under the concept of the democratic deficit. This study examines these debates through both federalist and realist perspectives, addressing not only the different views on the democratic deficit but also extensively analyzing the institutional and societal dimensions of democratic legitimacy. Furthermore, the study explores how the structural characteristics of EU institutions contribute to this deficit and evaluates the effectiveness of new mechanisms designed to enhance citizen participation. In this context, participatory tools such as the European Citizens' Initiative, the right to petition the European Parliament, and the Conference on the Future of Europe are scrutinized in terms of their capacity to respond to the legitimacy challenge. By adopting a multidimensional perspective on the EU's democratic legitimacy debates, the study seeks to open a discussion on the institutional and societal foundations of the democratic shortcomings underlying the current crises faced by the Union.