Çanakkale cephesi'nde Osmanlı Devleti'nin askeri donatımı (gemiler, tabyalar-toplar)
Military equipment in the Gallipoli front of the Ottoman Empire (warships, fortifications-artilleries)
- Tez No: 220519
- Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti'nin savaştığı cephelerden biri de Çanakkale Cephesi idi. Bu araştırmamızda, 31 Temmuz 1914'ten, 25 Nisan 1915'te kara savaşlarının başladığı tarihe kadar, Çanakkale Cephesi'nde tabya ve topların konuşlandırılışı, Osmanlı Donanması'nın Çanakkale'deki faaliyetleri ve Boğaz Harbi'ndeki rolü ele alınmıştır. Tabya ve toplar hakkında genel bilgi verildikten sonra tabya ve topların günümüzdeki haliyle ilgili görsel değerlendirme yapılmıştır. Savaş sırasında kullanılan silahlar ile ilgili bilgiler görsel malzeme eşliğinde sunulmuştur. Osmanlı Donanması'nda görev alan gemilerin donanım özellikleri fotoğraflarla desteklenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the fronts the Ottomans fought during the Word War I was the Gallipoli Campaign. My thesis focuses on the military movements from 31 July 1914 to 25 April 1915, when the allies launched the land invasion. The study also deals with the position of the artillery, the activities of the Ottoman navy in and around the Gallipoli and the Hellespont. Finally the thesis lists and examines the artillery, the weapons and the ships used in during the Gallipoli campaign.