Çanakkale Kara Muharebeleri'nde 26. Alay'ın rolü
The role of 26th regiment during Gallipoli Campaign
  1. Tez No: 602723
  2. Yazar: BUĞRA TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çanakkale Kara Muharebeleri'nde 26. Alay'ın Rolü başlıklı bu çalışma, birinci el kaynaklar ve araştırma eserler kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışmada kullanılan arşiv kaynakları, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) arşivinden ilgili yönetmelikçe dijital olarak elde edilmiştir. Araştırma eserler ise günümüz Çanakkale Muharebeleri literatüründen elde edilmiştir. Bugüne kadar Türkiye'de yapılan Çanakkale Muharebeleri çalışmaları genel hatlarıyla ele alınmış ve birlikler özelinde yapılmış olan çalışmaların sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada da yüzeysel olarak çalışılmış olan Seddülbahir Muharebeleri, 26. Piyade Alayı özeline indirgenerek ele alınmış ve incelenmiştir. Osmanlı Devleti, 19. yüzyılda gerçekleştirdiği yenileşme çabaları içerisinde en büyük önemi ordu teşkilatlanmasına vermiştir. Bu çerçevede aynı yüzyılın son çeyreğinde hızlanan orduda yenileşme çabaları ve Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Rusya güdümlü azınlık faaliyetleri sonucu 26. Piyade Alayı kurulmuştur. Osmanlı ordusu içerisinde başlayan modernizasyon faaliyetleri I. Dünya Savaşı'na kadar çok verimli olmasa da sürekli olarak devam etmiştir. 26. Piyade Alayı'nın Osmanlı Ordusu'ndaki görevi çerçevesinde katıldığı muharebeler ve görev yerleri çalışmanın ana iskeletini oluşturmuştur. 26. Piyade Alayı, 1880 yılında kurulduğu Erzurum'dan Doğu Anadolu Bölgesi'nde iç güvenliği tesis etmek üzere faaliyetlerde bulunmuştur. Daha sonra sırasıyla Balkan Harbi, Çanakkale Cephesi, Kafkas Cephesi ve İstiklâl Harbi'nde Türk ordusu içinde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
First hand sources and resources have been used in this work named The Role of 26th Regiment during Gallipoli Campaign. Archive documents that used in this work provided by Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) as digital by regulations. Rest of the sources provided from current Gallipoli Campaign literature. Until today most of the researches about Gallipoli Campaign studied in general terms in Turkey. The numbers of studies that specific to units are so rare. In this work, 26th Infantry Regiment had been approached which specific to one of the units that fought in Gallipoli Campaign. Ottoman Empire attached importance to organizations of the army in 19th. century. In this context, organization of the army had been accelerated at the last quarter of this century. As a result of these Works 26th Infantry Regiment was founded. This new system which was uncommon to Ottoman Empire's army system was not efficient until the World War I. The duty and role of 26th Infantry Regiment in the battles it had been paticipated constitute this work. 26th Infantry Regiment founded at Erzurum in 1880 as the domestic security unit at the Eastern Anatolia Region. After that respectively had been paticipated in Balkan War, Gallipoli Campaign, Caucasian Front and War of Independence of Modern Turkey.