Milli Eğitim Bakanlığı'nın bilgisayar eğitimi uygulamalarında verilen uzaktan hizmet içi eğitimin değerlendirilmesi
The evaluation of the distance in-service training given the computer training practices of the Ministery of Education
- Tez No: 220540
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bilgisayar eğitimi uygulamalarında verilen uzaktan hizmet içi eğitimin öğretmenler tarafından değerlendirilmesini sağlamak ve Bakanlığın bundan sonra yapacağı bu gibi çalışmalara önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bilgisayar eğitimi uygulamalarında verilen uzaktan hizmet içi eğitim ile ilgili öğretmen görüşlerine ve hizmet içi eğitim, uzaktan hizmet içi eğitim, bilgisayar eğitimi ve uzaktan eğitimle ilgili literatür taramasına yer verilmiştir.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma anketleri İstanbul ili Avrupa Yakası sınırları içindeki genel ve özel liselerde random(tesadüfî örneklem) yöntemiyle seçilmiş çeşitli branşlardaki öğretmenlere uygulanmıştır. Anketler toplam 208 kişiye uygulanmıştır. Her anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğretmenlerin kişisel bilgilerini içeren sorular, ikinci bölümde ise bağımlı sorular yer almaktadır. Anket formunda toplam 27 soru bulunmaktadır. Milli Eğirim Bakanlığı'nın bilgisayar eğitimi uygulamalarında verilen uzaktan hizmet içi eğitimin değerlendirilmesine ilişkin öğretmenler; cinsiyet, branş, yaş, mesleki kıdem, teknolojiyi kullanma ihtiyacı duyma değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır.Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Bunlar; birinci bölümde giriş, ikinci bölümde kuramsal bilgiler ve literatür taraması, üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, dördüncü bölümde bulgular, beşinci bölümde sonuçlar, tartışmalar, ve önerilerdir.
Özet (Çeviri)
This search has been made to provide that the teachers evaluate the distance in-service training given the computer training practices of the Ministry of Education, and to make suggestions for similar studies that the Ministry will make later. In this research, there are teachers opinions about the distance of Education and literature review about in-service training, distance learning, computer training and distance in service training.In the research, scaning method has been used. Research questionnaires were applied to the teachers of various branches who were chosen by random sampling method in general and private high schools in European part of İstanbul. Questionnaires were applied to 208 people. Each questionnaire form has two parts. In the first part there are questions which contain personal informations about teachers, in the second part there are dependent questions. In the questionnaire form there are 27 questions. When the distance in-service training given during the computer training practices of the Ministry of Education was being evaluated, the teachers have been compared in terms of these variables: gender, branch, age, occupational seniority, to feel the need of using technology.This study has five parts. The first part is introduction, the second part is theoretical information and literature review, the third part is findings, the fourth part is data and the fifth part is results, discussions and suggestions.