Islık çalan seramikler ve yeni önermeler
Whistling ceramics and new hypotheses
  1. Tez No: 220555
  2. Yazar: MEHMET COŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FATİH KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Seramik, Anadolu toprağında doğmuş 8000 yıllık bir gelenektir. Tarihi insanoğlunun tarihi kadar eskidir. Seramik tarih boyunca farklı formlarda, farklı medeniyetlerin içinde ortaya çıkmıştır. Kimi zaman bir çanak olarak karşılaştığımız seramikler, kimi zaman özel bir kap, bir süs eşyası veya oyuncak ve hatta enstrüman olarak karşımıza çıkmışlardır.Yapısı itibariyle ses iletimine çok uygun olan seramiğin bu özelliğini insanoğlu çok önceleri fark etmiş, özel ve dini törenlerinde seramiği enstrüman olarak kullanmaya başlamışlardır.? Islık Çalan Seramikler ve Yeni Önermeler ? konulu bu çalışmada Peru'nun yüksek kesimleri, merkez ve kuzey kıyılarında M.Ö. 500 den, İspanyolların M.S. 1522 de Peru'yu işgaline kadar devam eden düdüklü seramik kapların üretimi ve köklü geçmişi konu seçiminde etkili olmuş ve detaylı incelemeler gerçekleştirilmiştir. Bu noktadan hareketle 17.yy. başlarına dayanan Çanakkale seramiklerinin biçimsel özellikleriyle, Peru'nun ıslık çalan seramikleri arasında bir sentez oluşturarak, ıslık çalan seramikler için özgün ve deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir.Bu deneysel çalışmalar sonucu orijinal Çanakkale seramiklerinin ıslık çalan önermelerinin yanı sıra, Çanakkale seramiklerinden yola çıkarak yeni önerme ve özgün seramiklerin üretimi de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramic is an eight thousand years old custom that has been born in Anatolia. Its history is as old as human being?s. Throughout the history it turned up in various forms and within different civilizations. Sometimes they appear as clay, sometimes as a special pot, sometimes as an ornament or a toy, even as an instrument.Human beings discovered ceramic?s shape to be available to sound transmission previously and they began to use it as an instrument in private and religious ceremonies.In selection of this study, ?Whistling ceramics and new hypotheses?, production and rooted history of ceramic pots with pipe from BC 500 to AC 1522 when Spanish occupied Peru, in high regions, central and northern coasts of Peru became effective and detailed inspections was performed. Moving from this point, by forming a synthesis between formal properties of ceramics of Çanakkale that goes back to early 17th century and whistling ceramics of Peru, an authentic and empirical study was performed.As a result of these empirical studies, besides whistling hypotheses of original Çanakkale ceramics, some new hypotheses and production of authentic ceramics were performed as well.