Syedra Büyük Hamam Roma dönemi seramikleri
Roman pottery from the Great Bath of Syedra
  1. Tez No: 958481
  2. Yazar: ILGIN TUĞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Roma Dönemi'nde kentleşme ve ticari faaliyetler bakımından önemli bir merkez konumuna gelen Syedra, Dağlık Kilikia Bölgesi'nin öne çıkan antik yerleşimlerindendir. 2019'da başlayan ve hâlen devam eden sistematik kazılar, kentin tarihsel sürecine ışık tutmaktadır. Bu kapsamda değerlendirilen Büyük Hamam yapısı, Roma Dönemi'nin sosyal yaşamını ve mimari anlayışını yansıtan önemli bir yapı olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın konusunu da Büyük Hamam yapısından 2019-2023 yılları arasında ele geçen Roma Dönemi seramikleri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında toplam 360 adet seramik parçası kataloglanmış ve tipolojik özellikleri doğrultusunda sınıflandırılmıştır. Söz konusu bu seramikler kullanım amaçlarına göre tek kulplu kaplar ve ince seramikler olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. İlk grubu, tek kulplu seramikler içerisinde yer alan“Maşrapalar”oluştururken, ikinci ana grubu ise form, teknik ve işçilik açısından daha özenli bir üretim sürecini yansıtan“İnce (Kaliteli) Seramikler”oluşturmaktadır. Bu kapsamda,“İnce (Kaliteli) Seramikler”başlığı altında Terra Sigillatalar, İtalyan Sigillataları, Sagalassos, Afrika, Geç Roma C ve Geç Roma D Kırmızı Astarlı Seramikleri detaylı biçimde incelenmiştir. İnce (Kaliteli) Seramikler içerisinde en yoğun buluntu grubunu Geç Roma D Kırmızı Astarlı Seramikleri oluşturmaktadır. Syedra Büyük Hamam'da tespit edilen Geç Roma D seramikleri, söz konusu formun yayılım alanına ilişkin önemli veriler sunmakla birlikte kapların biçimsel gelişimi, üretim teknikleri ve bölgesel varyasyonlarını ortaya koyan yeni bulgular da sağlamaktadır. Syedra Büyük Hamam'dan ele geçen Roma Dönemi seramikleri, MÖ 1. yüzyıldan MS 7. yüzyıla kadar uzanan geniş bir zaman dilimini kapsayan farklı form ve grupları içermektedir. İnce (Kaliteli) Seramiklerinin çeşitliliği ve sayıca fazlalığı kentin bu tür ithal mallara erişimde herhangi bir zorluk yaşamadığını ortaya koymaktadır. Bu durum, Syedra'nın Roma Dönemi boyunca belirli bir ekonomik ve alım gücüne sahip olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Çalışma içerisinde değerlendirilen seramikler doğrultusunda Syedra'nın Doğu Akdeniz, Kuzey Afrika, Levant, İtalya ile birlikte özellikle Kilikia, Pamphylia ve Ege bölgeleriyle oldukça yakın ticari ilişkilere sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Syedra, which emerged as a significant center in terms of urbanization and commercial activities during the Roman Period, stands out as one of the prominent ancient settlements in the region of Rough Cilicia. The systematic excavations initiated in 2019 and still ongoing shed light on the historical development of the city. Within this context, the Great Bath structure is of particular importance, reflecting both the social life and architectural understanding of the Roman Period. This study focuses on the Roman-period ceramics unearthed from the Great Bath between 2019 and 2023. A total of 360 ceramic fragments have been catalogued and classified based on their typological features. These ceramics are divided into two main groups according to their intended use: single-handled vessels and fine wares. The first group consists of“Pitchers”included among the single-handled ceramics, while the second main group comprises“Fine Wares”, which reflect a more meticulous production process in terms of form, technique, and craftsmanship.. Under the category of Fine Wares, Terra Sigillata, Italian Sigillata, Sagalassos, African, Late Roman C, and Late Roman D Red Slip Wares have been examined in detail. Among the Fine Wares, the most frequently encountered group is the Late Roman D Red Slip Wares. The examples of this form identified in the Great Bath of Syedra provide valuable insights into its distribution area, as well as offering new findings regarding the formal development, production techniques, and regional variations of these vessels. The Roman Period ceramics recovered from the Great Bath at Syedra span a wide chronological range, from the 1st century BCE to the 7th century CE, and comprise various forms and types. The diversity and abundance of Fine Wares indicate that the city had unimpeded access to such imported goods. This, in turn, is significant in demonstrating Syedra's economic capacity and purchasing power throughout the Roman Period. Based on the ceramics analyzed in this study, it is evident that Syedra maintained close commercial ties with the Eastern Mediterranean, North Africa, the Levant, Italy, as well as with the regions of Cilicia, Pamphylia, and the Aegean.