Çocuk resimlerindeki yaratıcılığın plastik açıdan analizi
Analysis of creativity in child paintings from the viewpoint of plastic art
- Tez No: 220557
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sevgi ve güven ortamında ailesi ve öğretmeninin gözetiminde engellenmeden resim yapan çocuk, sürekli yeni buluşlarla yaratıcılık yeteneğini geliştirir. Çocuk resmi yaşlara göre beş gelişim evresinden geçer ve sözcüklerden daha etkili bir anlatım aracıdır. Çocuk olumsuz yönde eleştirilmeden övgüyle teşvik edildiğinde saf, yalın ve özgün resimlerini büyük bir yaratıcılıkla üretmeye devam edecektir. Sabır ve devamlılık önemlidir.Çocuk, resimlerindeki yaratıcılıkla farkındalığını arttırarak sanatsal ve estetik sorunların üstesinden gelecek duruma gelir, hayallerine sanat ortamında biçim verir. Böylece çocuk sanatçının gelecekte de genç sanatçı olarak yaşama devam etmesi sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The child making paintings in a loving and safe environment under the guidance of his/her family or teacher improves his/her creativity along with new discoveries in a continuous manner. The child painting passes through five age-based progressing stages, and a more expressive tool than words. When encouraged with praise and without criticizing negatively, the child continues making pure, bare and original painting with a great creativity. Patience and continuity is an utmost importance.Improving his/her awareness through creativity, the child evolves to the state of overcoming art and esthetic problems, and shapes his/her imaginations in an art environment. Hence, it could be maintained that the child artist could continue toward becoming a young artist in the future.